Parij-2024 litsenziatlari: Oʻzbek taekvondosi tarixiga oʻz nomini yozib qoʻygan Svetlana Osipova
4 yillikning eng nufuzli musobaqasida yurtimiz sharafini himoya qiladigan atletlarimizni tanishtirishda davom etamiz. Bugun taekvondochi qizlarimiz orasida birinchi boʻlib jahon chempioni unvonini qoʻlga kiritgan Svetlana Osipova haqida hikoya qilamiz.
Osipova Svetlana Valeryevna 2000-yil 3-may kuni Toshkent viloyati Chirchiq shahrida tavallud topgan. 2016-yildan taekvondo WT boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi. Dastlab Pahlavon Sobirov qoʻl ostida shugʻullangan qahramonimizga hozirda Pavel Xan murabbiylik qilmoqda. Osipova ayollar oʻrtasida eng yuqori vazn toifasida qator gʻalabalarga erishib kelmoqda. Jumladan, 2017-yil Ashxoboddagi Jang sanʼati va yopiq inshootlardagi Osiyo oʻyinlarida kumush, Jakarta-Palembang-2018 Osiyo oʻyinlarida yakkalik, Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlarining yakkalik va aralash jamoaviy dasturlarida bronza medallari bilan taqdirlangan. Boku-2017 Islom birdamligi oʻyinlaridagi bronza medalini Konya-2021 oʻyinlarida oltinga aylantirdi. 2022-yil Gvadalaxara mezbonlik qilgan jahon chempionatida oltin, kelasi yil Bokuda oʻtgan dunyo birinchiligida esa bronza medaliga ega chiqqan. Tokio-2020 yozgi Olimpiya oʻyinlari ishtirokchisi. 2019-yil “Zulfiya” nomidagi davlat mukofoti bilan taqdirlangan.
2023-yil dekabr oyida Butunjahon taekvondo federatsiyasi tomonidan eʼlon qilingan reyting yakuniga koʻra, +67 kg vazn toifasida Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlari yoʻllanmasini qoʻlga kiritgan.

Лицензиаты Париж-2024: Светлана Осипова, которая вписала своё имя в историю узбекского спорта
Продолжаем рассказывать о лицензиатах Узбекистана, которые выступят на главных спортивных соревнованиях четырехлетия. Сегодняшняя наша героиня представительница сборной Узбекистана по таэквондо WT Светлана Осипова. В этой публикации вы узнаете много фактов о первой узбекской таэквондистке, которая завоевала титул чемпионки мира.
Осипова Светлана Валерьевна родилась 3 мая 2000 года в городе Чирчик Ташкентской области. С 2016 года является представительницей сборной Узбекистана по таэквондо WT. Первый тренер - Пахлавон Собиров, в настоящее время занимается под руководством Павла Хана. Наша героиня успешно выступает в самой тяжёлой весовой категории среди женщин. В частности, в 2017 году на Азиатских играх в закрытых помещениях и по боевым искусствам в Ашхабаде удостоилась серебра. На Азиатских играх Джакарта-2018 в индивидуальной программе завоевала бронзу. Также на Азиаде Ханчжоу-2022 в индивидуальном направлении и командном-миксте заняла третье место. Осипова на Играх Исламской солидарности Баку-2017 выиграла бронзовую награду. Спустя 4 года, на Играх Конья-2021 таэквондистка улучшила свой результат, поднявшись на высшую ступень пьедестала. На чемпионате мира в 2022 году в мексиканском городе Гвадалахара завоевала золотую медаль. В 2023 году в первенстве мира в Баку Светлана Осипова удостоилась бронзы. Участница Олимпиады Токио-2020. В 2019 году награждена государственной премией "Зульфия".
По итогам рейтинга Международной федерации таэквондо, который был объявлен в декабре 2023 года Светлана Осипова удостоилась лицензии Париж-2024 в весовой категории +67 кг.