Parij-2024 litsenziatlari: Ikki yoʻnalishda Olimpiadada qatnashadigan Olga Zabelinskaya
Velosport boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzosi Olga Zabelinskaya hamyurtlarimiz orasida hozircha Parij-2024 Olimpiadasida ishtirok etuvchi eng yoshi katta sportchi boʻlib turibdi. Sezib ulgurganingizdek, bugun bir necha kundan soʻng 44 yoshni qarshi oladigan ushbu atletimiz haqida gaplashamiz.
Zabelinskaya Olga Sergeyevna 1980-yil 10-may kuni Rossiya Federatsiyasida tugʻilgan. Trek va shosse yoʻnalishlariga ixtisoslashgan Zabelinskaya hisobida London-2012 Olimpiadasining 2 ta bronza, Rio-2016 yozgi Olimpiya oʻyinlarining esa kumush medali mavjud. 2018-yildan Oʻzbekiston terma jamoasi sharafini himoya qilib kelmoqda. Murabbiyi Yuriy Anoshin. Har yili oʻtkazib kelinadigan shosse va trek yoʻnalishlaridagi Osiyo chempionatlarida muntazam ravishda shohsupadan joy olib keladi. Konya-2021 Islom birdamligi oʻyilarida 3 ta oltin, Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlarida 1 ta oltin medalni qoʻlga kiritgan. Koʻrsatgan natijalari evaziga “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan sportchi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
Veloshosse boʻyicha Oʻzbekiston ayollar terma jamoasi jahon reytingi orqali Parij-2024 yozgi Olimpiya oʻyinlariga shosse dasturida 3 ta yoʻllanmaga ega boʻlgan. Terma jamoa murabbiylar shtabining qaroriga koʻra, Zabelinskaya guruh poygasi va shaxsiy vaqt uchun alohida start dasturlarida yurtimiz sharafini himoya qiladi.

Лицензиаты Париж-2024: Ольга Забелинская выступит на Олимпиаде в 2 направлениях
Представительница сборной Узбекистана по велоспорту Ольга Забелинская в настоящее время является самой старшей по возрасту среди атлетов Узбекистана, которые будут защищать честь страны на летних Олимпийских играх Париж-2024. Сегодняшняя наш материал посвящается именно этой велоспортсменке, которой через несколько дней исполняется 44 года.
Забелинская Ольга Сергеевна родилась 10 мая 1980 года в Российской Федерации. Выступает в направлениях трека и шоссе. На её счету имеется 2 бронзы Олимпиады Лондон-2012, а также, серебро Рио-2016. С 2018 года является членом сборной Узбекистана. Тренер - Юрий Аношин. Регулярно принимает участие на чемпионатах Азии по шоссе и треку и занимает призовые места. На Играх Исламской Солидарности Конья-2021 завоевала 3 золотые медали. А на Азиатских играх Ханчжоу-2022 удостоилась награды высшей пробы. За свои успехи награждена почётным званием "Заслуженная спортсменка Республики Узбекистан".
Благодаря мировому рейтингу женская сборная Узбекистана по велоспорту удостоилась 3 лицензий в направлении шоссе на летние Олимпийские игры Париж-2024. По решению тренерского штаба Забелинская будет защищать честь нашей страны в групповой гонке и индивидуальной гонке на время.