Toshkent-2025: OOK delegatlari bilan tashkiliy masalalar koʻrilmoqda
Ayni kunlarda Toshkentda Osiyo Olimpiya kengashining (OOK) bir qator departamenti mutaxassislari hamda tashkilotning rasmiy hamkori boʻlmish “Bornan Technology”vakillari poytaxtimizda mehmon boʻlib turishibdi. Tashrifdan Toshkent-2025 yoshlar Osiyo va Para Osiyo oʻyinlariga olib borayotgan tayyorgarlikni raqamli texnologiyalar yoʻnalishida muhokama qilish, mavjud muammo va kamchiliklarni oʻrganish koʻzlangan.
Dastlab Milliy Olimpiya qoʻmitasida delegatlar va ishchi guruh aʼzolari ishtirokida uchrashuv oʻtkazildi. Unda Oybek Kasimov boshchiligidagi MOQ jamoasi, Sport vazirligi masʼullari hamda OOK vakillari qatnashdi. Mehmonlarga musobaqaga koʻrilayotgan tayyorgarlik, Oʻyinlar dasturidan oʻrin olishi kutilayotgan sport turlari, bahslarga mezbonlik qiladigan arenalar haqida batafsil maʼlumot berildi. Oybek Omilovich suhbat davomida katta koʻlamda olib borilayotgan tayyorgarlik jarayoni, shuningdek, ulkan bunyodkorlik loyihasining davlat tomonidan har jihatdan qoʻllab-quvvatlanilayotgani xususida toʻxtaldi.
Tashrif davomida Raqamli texnologiyalar vazirligi hamda “Uztelecom” AJ mutaxassislari ishtirokida ham yigʻilish boʻlib oʻtdi. Unda OOK tomoni xalqaro standartlar asosida qoʻyiladigan talablar, xususan, musobaqa va mehmonlar yashaydigan joylar, OAV uchun ajratilgan hududlar, hakamlar va hisob yurituvchi tizimlarni uzliksiz katta tezlikdagi internet bilan taʼminlash, wi-fi zonalarini tashkil etish, Oʻyinlar translyatsiyasini sunʼiy yoʻldosh orqali koinotga uzatishda kerak boʻladigan texnik vositalar borasida maʼlumot berdi. Yigʻilish davomida tomonlar ishlarni lozim darajada yoʻlga qoʻyish, mavjud masalalarni birgalikda hal qilish borasida kelishib olishdi.
OOK delegatlari safar doirasida poytaxtimizda qad rostlayotgan Olimpiya shaharchasini ham bevosita koʻzdan kechirishdi. MOQ Bosh kotibi mehmonlarni Oʻyinlarning asosiy klasteri bilan tanishtirar ekan, majmua barcha xalqaro standartlarga javob berishi, sport arenalariga eng zamonaviy qoplamalar toʻshalishi xususida gapirib oʻtdi. Mazkur uchrashuvda OʻzMTRK “Sport” telekanali direktori Zohid Karimov ham ishtirok etdi. Unda tomonlar musobaqa translyatsiyaga oid texnik parametrlar xususida fikr almashdilar.
Bugun mehmonlar Sport vaziri Adham Ikramov qabulida boʻlishi, shuningdek, Toshkentda start olgan badiiy gimnastika boʻyicha Jahon kubogining ochilish marosimida ishtirok etish orqali Oʻyinlarni qabul qilishi koʻzda tutilgan majmua bilan tanishishi rejalashtirilgan.

Ташкент-2025: Рассматриваются организационные вопросы с делегатами ОСА
В эти дни специалисты департаментов Олимпийского Совета Азии (ОСА) и представители “Bornan Technology”, который является официальным партнёром организации пребывают в Ташкенте. Основные цели визита - обсудить подготовку к Азиатским и Пара Азиатским играм «Ташкент-2025» по направлению цифровых технологий, изучить существующие проблемы и недостатки.
В начале визита в Национальном Олимпийском комитете состоялась встреча с рабочей группой НОК. В ней присутствовали представители НОК во главе с Ойбеком Касимовым, официальные лица Министерства спорта и ОСА. Сначала гостям была предоставлена полная информация о подготовке к соревнованиям, в частности о видах спорта, которых предполагается включить в программу Игр, а также об аренах, где пройдут состязания атлетов. Во время беседы Ойбек Омилович подчеркнул, что ведётся огромная подготовка к "Ташкент-2025" и что государство полностью поддерживает этот проект.
Также, состоялось совещание с участием специалистов Министерства цифровых технологий и АО «Узтелеком». Во время встречи представители ОСА проинформировали о требованиях, установленных согласно международным стандартам, в частности, к местам проведения соревнований и размещения как самих участников, так и гостей Игр, зонам, отведенным для СМИ, обеспечению судей и систем учёта бесперебойным высокоскоростным интернетом, организации wi-fi зон, технических средствах, необходимых для трансляций состязаний через спутник. В конце встречи стороны договорились о налаживании работы на должном уровне и принятии совместных решений по поводу существующих вопросов.
В рамках своего прибытия в Узбекистане делегаты ОСА посетили Олимпийский городок, который строится в Ташкенте. Ознакомив гостей с основным кластером Игр, Генеральный секретарь НОК рассказал, что в постройке комплекса соблюдаются все стандарты и для оснащения арены и других спортивных объектов используются новейшие технологии. На встрече также принял участие директор телеканала «Спорт» Уз НТРК Зохид Каримов. В ходе мероприятия стороны обменялись мнениями по техническим вопросам трансляции соревнований.
Сегодня гостей примет и Министр спорта Адхам Икрамов. Далее, официальные лица примут участие на церемонии открытия Кубка мира по художественной гимнастике в Ташкенте и ознакомятся с ареной, где также пройдут выступления атлетов в рамках Ташкент-2025.