O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universitetida “Katta tennis sport turini rivojlantirish va uning muammolari” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Davra suhbatida O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti rektori, professor Mahmudjon Boltaboyev, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Kamil Bayazitov, “Tennis, badminton nazariyasi va uslubiyati” kafedrasi mudiri Kobiljon Usmanov, O‘zbekiston tennis federatsiyasi bosh kotibi, Osiyo tennis federatsiyasi vitse-prezidenti Iroda Tulaganova, Respublika Olimpiya zaxiralari tennis maktabi direktori Samuk Abidovlar ishtirok etishdi.
Suhbatda mamlakatimizda jismoniy tarbiya va sport sohasida aholining keng qatlamini sport bilan, xususan, tennis bilan shug‘ullanishga jalb etish va bu orqali jismonan sog‘lom avlodni tarbiyalash, ommaviy sport tadbirlari va musobaqalar o‘tkazish, isteʼdodli sportchilarni tanlash, tayyorlash va mahoratini oshirish, katta sport sari yetaklash, qolaversa, kadrlar tayyorlash, ilmiy izlanishlar olib borish orqali sohaga zamonaviy texnologiyalarni joriy etish va xalqaro aloqalarni kengaytirish kabi ustuvor vazifalar muhokama qilindi.

Обсуждены приоритеты развития большого тенниса
В Узбекском государственном университете физической культуры и спорта прошла беседа за круглым столом на тему «Развитие большого тенниса и его проблемы».
В беседе приняли участие : ректор Узбекского государственного университета физической культуры и спорта, профессор Махмуджон Болтабоев, проректор по исследованиям и инновациям Камиль Баязитов, заведующий кафедрой теории и методологии тенниса, бадминтона Кобилжон Усманов, генеральный секретарь Федерации тенниса Узбекистана и вице-президент Азиатской федерации тенниса Ирода Туляганова, директор Республиканской теннисной школы Олимпийского резерва Самук Абидов.
В ходе беседы стороны обсудили вопросы привлечения широких слоев населения к спорту, в частности ,к теннису, воспитания физически здорового поколения, проведения массовых спортивных мероприятий и соревнований, отбора, обучения и повышения квалификации. талантливых спортсменов., Обсуждались такие приоритеты, как подготовка и внедрение современных технологий в этой области посредством обучения, научных исследований и расширения международных связей.