Butunjahon etnosport konfederatsiyasi prezidenti Nejmeddin Bilal Erdogʻan bilan hamkorlikning yangi bosqichlari muhokama qilindi
Bugun Butunjahon etnosport konfederatsiyasi prezidenti Nejmeddin Bilal Erdogʻan Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasiga tashrif buyurdi. Martabali mehmonni Oʻzbekiston Respublikasi Sport vaziri Adham Ikramov va MOQ rahbariyati qarshi oldi.
Samimiy ruhda oʻtgan uchrashuvda Oʻzbekiston etnosport federatsiyasi raisi Oybek Norinboyev ham ishtirok etdi. Tomonlar yigʻilish davomida ikki davlat oʻrtasidagi doʻstona aloqalarni sport sohasi orqali yanada mustahkamlash, milliy va etnosport turlarini rivojlantirish kabi istiqbolli loyihalarni koʻrib chiqishdi. Suhbatda Nejmeddin Bilal Erdogʻan oʻtgan yilning sentyabr oyida Xivada yuqori saviyada tashkil etilgan Xalqaro etnosport festivali haqida ijobiy fikr bildirib oʻtdi.
Oʻz navbatida Adham Ikramov Prezidentimiz boshchiligida ommaviy va professional sport rivojiga qaratilayotgan eʼtibor haqida gapirib, martabali mehmonni bu borada olib borilayotgan ishlar bilan tanishtirdi. Shuningdek, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov Toshkent-2025 IV yoshlar Osiyo oʻyinlari va uning uchun qurilayotgan Olimpiya shaharchasi haqida taqdimot qildi.

Обсуждены новые этапы сотрудничества с президентом WEC
Сегодня президент Всемирной конфедерации этноспорта (WEC) Неджмеддин Билал Эрдоган посетил Национальный Олимпийский комитет. Почётного гостя встретили Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов и руководство НОК.
Во встрече принял участие председатель Федерации этноспорта Узбекистана Ойбек Норинбоев. В ходе беседы были рассмотрены перспективные проекты по дальнейшему укреплению дружественных связей между двумя государствами, развитию национальных и этноспортивных видов. На встрече руководитель WEC положительно отозвался о Международном этноспортивном фестивале, который прошёл на высоком уровне в Хиве в сентябре прошлого года.
В свою очередь, Адхам Ильхамович рассказал о пристальном внимании, которое уделяется развитию массового и профессионального спорта под руководством Главы нашего государства, ознакомил высокопоставленного гостя с проводимой в этом направлении работой. Также Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов провёл презентацию IV юношеских Азиатских игр Ташкент-2025 и строящегося для данных стартов Олимпийского городка.
Н.Б.Эрдоган высоко оценил проект строящегося Олимпийского городка в нашей столице. В ходе встречи стороны обсудили дальнейшие этапы сотрудничества. В завершение визита Ойбек Касимов вручил президенту Всемирной конфедерации этноспорта памятную медаль НОК.