Marafon yo‘nalishini rivojlantirishda Keniya tajribasi o‘rganilmoqda
Sport vazirligi hamda Milliy Olimpiya qoʻmitasi xorijda shugʻullanayotgan terma jamoalarimizning sharoitini batafsil oʻrganmoqda. MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov boshchiligidagi ishchi guruh yengil atletikaning marafon yugurish dasturi bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi a’zolarining Iten shahrida (Keniya) olib borayotgan xalqaro o‘quv-mashg‘ulot yig‘iniga tashrif buyurib, ular uchun yaratilgan sharoitlarni o‘rgandi.
Ma’lumki, afrikalik uzoq masofaga yuguruvchilar, xususan, keniyaliklar jahonda eng kuchlilar qatorida e’tirof etiladi. Keniyalik yuguruvchilarning barchasi Iten shahrida shug‘ullanishadi. Qayd etish joiz, sportchilarimiz o‘tgan yili ushbu shaharda dastlabki yig‘inda ishtirok etishgan edi. Shundan keyin ularning xalqaro maydondagi natijalari sezilarli darajada o‘sdi. Shu bois, ishchi guruh marafonchilarimizni bir necha bosqichli yig‘inda qatnashish uchun yana Iten shahriga jo‘natishga qaror qildi.
Hamyurtlarimiz bilan bir vaqtda Fransiya, Mo’g’uliston, Yaponiya, Ukraina, Italiya, Efiopiya, Eritreya kabi mamlakatlardan tashrif buyurgan nomdor sportchilar shug’ullanishmoqda. Sherzod Tashmatov atletlarimiz bilan uchrashib, ularning kunlik dasturi, ovqatlanish ratsioni haqida suhbatlashdi. Bunga javoban, marafonchilarimiz davlatimiz tomonidan yaratib berilayotgan bunday sharoitlar uchun minnatdorchilik bildirdilar.
Shuningdek, sportchilarimizni shug‘ullantirayotgan xalqaro ekspert bilan ularning imkoniyatlari, yangi rejalar haqida fikr almashildi. Tashrif davomida uzoq masofaga yugurish borasida Keniya tajribasini o‘rganish va uni amalda tadbiq etish masalasi ham ko’rib chiqilmoqda.

Изучается кенийский опыт в марафонском беге
В настоящее время легкоатлеты сборной Узбекистана по марафонскому бегу проводят учебно-тренировочные сборы в кенийском городе Итен. Рабочая группа во главе с заместителем председателя НОК Шерзодом Ташматовым посетила место тренировок спортсменов и изучила созданные условия.
Как известно, африканские бегуны на длинные дистанции, особенно уроженцы Кении, во всём мире славятся своей выносливостью. Все кенийские атлеты тренируются в Итене. Следует отметить, что в прошлом году наши представители впервые провели сборы в этом городе. Занятия в Кении послужили улучшению результатов отечественных атлетов на международной арене. Учитывая эти факторы, рабочая группа решила отправить представителей Узбекистана по марафону в Итен, для участия на международном сборе, который состоит из нескольких этапов.
Одновременно с узбекскими атлетами тренируются и именитые спортсмены из таких стран, как Франция, Монголия, Япония, Украина, Италия, Эфиопия и Эритрея. Шерзод Ташматов провёл встречу с нашими представителями, рассмотрел их распорядок дня, рацион питания и другие важные моменты. В свою очередь, спортсмены выразили огромную благодарность за создание необходимых условий со стороны государства.
Также, глава рабочей группы обсудил возможности отечественных спортсменов с международным экспертом, который тренирует их и планы на будущее. В ходе официального пребывания рабочей группы изучается и кенийский опыт в марафонском беге и пути внедрения.