Martabali mehmonlar Olimpiya shaharchasidagi qurilish jarayoni bilan tanishishdi
Rasmiylarni MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov kutib oldi. Dastavval faxriy mehmonlarga bunyodkorlik loyihasi haqida batafsil maʼlumot berildi. 100 gektar maydonda 10 ming oʻrinli yengil atletika va futbolga ixtisoslashgan asosiy stadion, 6 ta yopiq va 13 ta ochiq inshootlar barpo etilmoqda. Barcha obyektlarga eng zamonaviy va ilgʻor kompaniyalar tomonidan ishlab chiqariladigan qoplamalar yotqiziladi.
Husayn Al Musallam loyihaga yuqori baho berdi. Ayniqsa, unda suv sporti turlari, yengil atletika va oʻyin sport turlari uchun qurilayotgan arenalar katta qiziqish uygʻotdi. Shuningdek, velodrom loyihasi Osama Al Shafarning eʼtiborini tortdi. Osiyo velosport konfederatsiyasi rahbari Xalqaro velosportchilar ittifoqi (UCI) prezidenti David Lapartyenga obyekt haqida oʻzining ajoyib taassupotlarini soʻzlab berishini maʼlum qildi. Zero, Markaziy Osiyoda Qozogʻiston va Turkmanistonda velotrek inshootlari boʻlsa ham, Toshkentda qad rostlaydigan velodrom UCI tomonidan qoʻyilgan eng soʻnggi talablarning barchasiga javob bera olishi bilan ajralib turadi.
Mutasaddilar suhbat davomida arenalarda sinov musobaqalarini oʻtkazish boʻyicha ham fikr almashdi. OOK Bosh direktori bu borada oʻz tavsiyalarini bildirib, tashkilot hamisha yordamga tayyor ekanini taʼkidladi.

28 Февраля 2024 2281
Как нами сообщалось в настоящее время Генеральный директор Олимпийского совета Азии (ОСА), президент Всемирной федерации водных видов спорта (World Aquatics) Хусейн Аль Мусаллам и президент Азиатской конфедерации велоспорта Осама Аль Шафар пребывают в Ташкенте. Сегодня высокопоставленные гости посетили Олимпийский городок и ознакомились со строительством объекта.
Официальных лиц встретил Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. Сначала гости подробно ознакомились с проектом городка. На площади 100 гектаров возводятся главный стадион для легкой атлетики и футбола на 10 тысяч мест, 6 крытых и 13 открытых спортивных объектов. Для покрытия сооружений используются технологии самых передовых компаний.
Хусейн Аль Мусаллам высоко оценил проект. В частности, большой интерес вызвали строящиеся арены для водных видов спорта, легкой атлетики и игровых видов . Также, проект постройки велодрома привлек внимание Осамы Аль Шафара. Президент Азиатской конфедерации велоспорта отметил, что поделится своими впечатлениями об объекте с президентом Международного союза велосипедистов (UCI) Давидом Лапартьеном. Несмотря на наличие велодромов в Казахстане и Туркменистане, объект построенный в Ташкенте станет единственным в Центральноазиатском регионе, который будет соответствовать всем новейшим критериям и требованиям UCI.
В ходе встречи руководители обсудили проведение тестовых соревнований на аренах. Генеральный директор ОСА дал свои рекомендации по этому вопросу и отметил, что организация всегда готова оказать помощь.