Tokio-2020: Aziz Abduhakimov rahbarligida tayyorgarlikni yana-da kuchaytirish bo‘yicha videoselektor o‘tkazildi
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov rahbarligida Tokio-2020 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga olib borilayotgan tayyorgarlikni yana-da jadallashtirish bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi. Unda Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi MOQ rahbariyati, Turizm va sport vazirligi mutasaddilari, Olimpiya sport turlari bo‘yicha federatsiya va assotsiatsiyalar masʼullari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda Aziz Abduhakimov sportchilarimizga hozir har qachongidan ko‘proq ahamiyat qaratish, ularning salomatligi, tayyorgarlik jarayonini kuchli nazoratga olish haqida to‘xtalib o‘tdi.
“Federatsiya mutasaddilari, sportchilarimizning yaqinlari bilan bog‘lanib, ularning oilasidagi sharoitlarini o‘rganish kerak. Hozir ularning oilasida muammo bo‘lmasligi shart. Vazirlar Mahkamasi ham bu borada amaliy yordamga tayyor. Sportchilarimiz davlatimizning ruhiy qo‘llab-quvvatlashini, eʼtiborini yana-da kuchli his qilishsin. Ulardan natija talab qilishdan oldin, yetarlicha eʼtibor qaratib qo‘yishimiz kerak. Bizda ularning muammolarini hal qilishdan boshqa asosiy ishimiz yo‘q hozir. Ayniqsa, para-atletlarimizga ham alohida yondashish lozim”, – dedi Aziz Abduqahhorovich.
Shuningdek, Rustam Shoabdurahmonov bo‘lajak Olimpiadaga olib borilayotgan rejalar bo‘yicha fikr bildirdi.
“Turizm va sport vazirligi, federatsiyalar bilan birga Tokioga ketishdan oldin kompleks chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilgan. Ayniqsa, tayyorgarlik doirasida har bir sportchimizga alohida individual reja qilinmoqda. Mutasaddilarimiz atletlarimiz ishtirok etayotgan litsenzion musobaqaga borib, ularga dalda berishmoqda, qo‘llab-quvvatlashmoqda. Barcha masalalarimiz hukumatimiz tomonidan hal qilingan. Birgalikda ishlab chiqilgan rejalar asosida ish olib boryapmiz”, – dedi MOQ raisi.
Yig‘ilish davomida sportchilarimizni koronavirus infeksiyasi va taqiqlangan dori vositalaridan saqlash, safarda doimo karantin talablariga qatʼiy rioya qilish, mashg‘ulotlarga halal bermagan holda litsenziatlarimizni ruhlantiruvchi motivatsion roliklar va turkum ko‘rsatuvlar tayyorlash bo‘yicha tegishli topshiriqlar berildi. Shuningdek, yaqinlashib kelayotgan Xalqaro Olimpiya kuniga tayyorgarlik ko‘rish, uni yuqori saviyada tashkil etish orqali ommaviy sport targ‘ibotini kuchaytirish borasida ham fikr-mulohazalar bildirildi.

Токио-2020: под руководством Азиза Абдухакимова состоялся видеоселектор по вопросам усиления подготовки
Сегодня состоялся видеоселектор по вопросам усиления подготовки к Олимпийским и Паралимпийским играм Токио-2020 под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан, Министра туризма и спорта Азиза Абдухакимова. В мероприятии также приняли участие руководство НОК во главе с Рустамом Шаабдурахмановым, представители Министерства туризма и спорта, ответственные лица федераций и ассоциаций по Олимпийским видам спорта.
Во время видеоселектора Азиз Абдухакимов отметил, что сейчас, необходимо уделять больше внимания спортсменам и взять под строгий контроль процесс подготовки.
«Представители федераций и ассоциаций должны быть на связи с родными спортсмена и изучать его семейное положение. Сейчас не должно быть никаких проблем в их семье. Кабинет Министров готов оказать поддержку по этому поводу. Спортсмены должны чувствовать заботу и моральную поддержку со стороны государства. Перед тем, как требовать от них результатов, нам необходимо оказать им должное внимание. Для нас сейчас самое главное — это решать все проблемы атлетов. Также, необходим особый подход нашим пара-спортсменам», — сказал Азиз Абдухакимов.
Затем Рустам Шаабдурахманов выразил своё мнение относительно планов подготовки к предстоящим Играм.
«Совместно с Министерством туризма и спорта и федерациями перед отбытием в Токио разработан комплекс мер. Особенно в рамках подготовки для каждого атлета создаётся индивидуальный план. Наши представители пребывают на лицензионные соревнования, в котором участвуют узбекские спортсмены и поддерживают их. Все вопросы уже решены со стороны правительства. Мы работаем согласно совместно разработанным планам», — сказал председатель НОК.
В ходе видеоселектора были даны соответствующие поручения по защите наших спортсменов от коронавирусной инфекции и запрещенных препаратов, строго соблюдать карантинные требования во время поездки, подготовить серию программ о наших лицензиатов, чтобы сделать их знаменитыми, при этом не мешая их тренировкам. Ответственные лица также обменялись мнениями о подготовке к предстоящему Международному Олимпийскому дню и за счёт организации данного мероприятия на высоком уровне оказать содействие усилению популяризации массового спорта.