Tokio-2020: Aziz Abduhakimov rahbarligida tayyorgarlikni yana-da kuchaytirish bo‘yicha videoselektor o‘tkazildi
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov rahbarligida Tokio-2020 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga olib borilayotgan tayyorgarlikni yana-da jadallashtirish bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi. Unda Rustam Shoabdurahmonov boshchiligidagi MOQ rahbariyati, Turizm va sport vazirligi mutasaddilari, Olimpiya sport turlari bo‘yicha federatsiya va assotsiatsiyalar masʼullari ishtirok etishdi.
Yig‘ilishda Aziz Abduhakimov sportchilarimizga hozir har qachongidan ko‘proq ahamiyat qaratish, ularning salomatligi, tayyorgarlik jarayonini kuchli nazoratga olish haqida to‘xtalib o‘tdi.
“Federatsiya mutasaddilari, sportchilarimizning yaqinlari bilan bog‘lanib, ularning oilasidagi sharoitlarini o‘rganish kerak. Hozir ularning oilasida muammo bo‘lmasligi shart. Vazirlar Mahkamasi ham bu borada amaliy yordamga tayyor. Sportchilarimiz davlatimizning ruhiy qo‘llab-quvvatlashini, eʼtiborini yana-da kuchli his qilishsin. Ulardan natija talab qilishdan oldin, yetarlicha eʼtibor qaratib qo‘yishimiz kerak. Bizda ularning muammolarini hal qilishdan boshqa asosiy ishimiz yo‘q hozir. Ayniqsa, para-atletlarimizga ham alohida yondashish lozim”, – dedi Aziz Abduqahhorovich.
Shuningdek, Rustam Shoabdurahmonov bo‘lajak Olimpiadaga olib borilayotgan rejalar bo‘yicha fikr bildirdi.
“Turizm va sport vazirligi, federatsiyalar bilan birga Tokioga ketishdan oldin kompleks chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqilgan. Ayniqsa, tayyorgarlik doirasida har bir sportchimizga alohida individual reja qilinmoqda. Mutasaddilarimiz atletlarimiz ishtirok etayotgan litsenzion musobaqaga borib, ularga dalda berishmoqda, qo‘llab-quvvatlashmoqda. Barcha masalalarimiz hukumatimiz tomonidan hal qilingan. Birgalikda ishlab chiqilgan rejalar asosida ish olib boryapmiz”, – dedi MOQ raisi.
Yig‘ilish davomida sportchilarimizni koronavirus infeksiyasi va taqiqlangan dori vositalaridan saqlash, safarda doimo karantin talablariga qatʼiy rioya qilish, mashg‘ulotlarga halal bermagan holda litsenziatlarimizni ruhlantiruvchi motivatsion roliklar va turkum ko‘rsatuvlar tayyorlash bo‘yicha tegishli topshiriqlar berildi. Shuningdek, yaqinlashib kelayotgan Xalqaro Olimpiya kuniga tayyorgarlik ko‘rish, uni yuqori saviyada tashkil etish orqali ommaviy sport targ‘ibotini kuchaytirish borasida ham fikr-mulohazalar bildirildi.

Tokyo-2020: a video conference on strengthening training was held under the leadership of Aziz Abdukhakimov
A video conference on strengthening preparations for the Tokyo 2020 Olympic and Paralympic Games was held today under the leadership of Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports Aziz Abdukhakimov. The event was also attended by the leadership of the NOC headed by Rustam Shaabdurakhmanov, representatives of the Ministry of Tourism and Sports, responsible persons of federations and associations for Olympic sports.
During the video selector, Aziz Abdukhakimov noted that now it is necessary to pay more attention to athletes and take strict control of the training process.
"Representatives of federations and associations should be in touch with the athlete's relatives and study his marital status. There shouldn't be any problems in their family right now. The Cabinet of Ministers is ready to provide support in this regard. Athletes should feel the care and moral support from the state. Before we demand results from them, we need to give them due attention. The most important thing for us now is to solve all the problems of athletes. Also, our para-athletes need a special approach, " Aziz Abdukhakimov said.
Then Rustam Shaabdurakhmanov expressed his opinion on the preparation plans for the upcoming Games.
"Together with the Ministry of Tourism and Sports and the federations, a set of measures has been developed before leaving for Tokyo. Especially in the framework of training, an individual plan is created for each athlete. Our representatives come to the licensed competitions in which Uzbek athletes participate and support them. All issues have already been resolved by the government. We are working according to jointly developed plans, " the chairman of the NOC said.
During the video selector, appropriate instructions were given to protect our athletes from coronavirus infection and prohibited drugs, strictly observe quarantine requirements during the trip, prepare a series of programs about our licensees to make them famous, while not interfering with their training. The officials also exchanged views on the preparations for the upcoming International Olympic Day and through the organization of this event at a high level to assist in strengthening the popularization of mass sports.