Sakkizta jahon rekordi oʻrnatilgan Osiyo chempionatida terma jamoamiz ikki yoʻnalishda qitʼada tengsiz boʻldi
Toshkent mezbonlik qilgan ogʻir atletika boʻyicha Osiyo chempionati sarhisob qilindi. Unda Oʻzbekiston terma jamoasi umumiy ochkolar klassifikatsiyasida, shuningdek, erkaklar terma jamoamiz ochkolar borasida eng yaxshi deb topildi.
Musobaqa sarhisobiga bagʻishlangan marosimda Xalqaro ogʻir atletika federatsiyasi (IWF) prezidenti Muhammad Jalud, Oʻzbekiston Respublikasi Sport vaziri Adham Ikramov, Sport vazirining oʻrinbosari, Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasi raisining birinchi oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov ishtirok etishdi.
3-10-fevral kunlari oʻtgan qitʼa birinchiligida Osiyoning eng kuchli jamoalari gʻoliblik uchun kurash olib borishdi. Yakunda Oʻzbekiston erkaklar va ayollar terma jamoalari jami 8 ta oltin, 12 ta kumush va 5 ta bronza medallarini jamgʻarishga muvaffaq boʻldi. Shulardan 7 ta oltin, 7 ta kumush va 1 ta bronza yigitlarimiz ulushiga toʻgʻri kelsa, qizlarimiz 1 ta oltin, 5 ta kumush va 4 ta bronza medallariga ega chiqishgan. Quyida ochkolar va medallar boʻyicha kuchli uchlikka kirgan jamoalarni koʻrsatib oʻtamiz:
Umumiy ochkolar klassifikatsiyasi:
1. Oʻzbekiston
2. Janubiy Koreya
3. Xitoy Taipeyi
Ochkolar boʻyicha erkaklar jamoalari:
Ochkolar boʻyicha ayollar jamoalari:
1. Janubiy Koreya
2. Oʻzbekiston
Umumiy medallar boʻyicha:
1. KXDR – 32 ta oltin, 1 ta kumush
2. Janubiy Koreya – 12 ta oltin, 5 ta kumush, 10 ta bronza
3. Oʻzbekiston – 8 ta oltin, 12 ta kumush, 5 ta bronza
Medallar boʻyicha erkaklar terma jamoalari:
1. KXDR – 11 ta oltin, 1 ta kumush
2. Oʻzbekiston – 7 ta oltin, 7 ta kumush, 1 ta bronza
3. Janubiy Koreya – 4 ta oltin, 1 ta kumush, 2 ta bronza
Medallar boʻyicha ayollar terma jamoalari:
1. KXDR – 21 ta oltin
2. Janubiy Koreya – 8 ta oltin, 4 ta kumush, 8 ta bronza
3. Oʻzbekiston – 1 ta oltin, 5 ta kumush, 4 ta bronza
Osiyo rekordlari: 9 ta;
Jahon rekordlari: 8 ta.
Eng yaxshi erkak sportchi: Ervin Rahmat (Indoneziya)
Eng yaxshi ayol sportchi: Song Gum Ri (KXDR)
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi yuqori saviyada oʻtkazilgan Osiyo chempionati va unda erishilgan natijalar bilan Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasini samimiy qutlaydi.

11 Февраля 2024 4224
В континентальном первенстве, где установлено 8 мировых рекордов, нашей сборной не было равных в двух направлениях
Подведены итоги чемпионата Азии по тяжёлой атлетике, который состоялся в Ташкенте. Приятно отметить, что наша сборная по итогам классификации набранных очков, а также, мужская сборная по количеству очков, была признана лучшей.
В мероприятии, где были подведены итоги соревнований, участвовали президент Международной федерации тяжёлой атлетики (IWF) Мухаммад Джалуд, Министр спорта Республики Узбекистан Адхам Икрамов, заместитель министра спорта, первый заместитель председателя федерации тяжёлой атлетики страны Шахрулло Махмудов, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов.
3-10 февраля в континентальном первенстве выступили лучшие команды Азии и боролись за победу. В итоге мужская и женская сборная Узбекистана завоевала 8 золотых, 12 серебряных и 5 бронзовых наград. 7 золотых, 7 серебряных и 1 бронзовую медали выиграли наши парни. А девушкам удалось добавить 1 золото, 5 серебра и 4 бронзу в копилку узбекских тяжелоатлетов.
Классификация набранных очков:
2. Южная Корея
3. Китайский Тайбэй
Мужские сборные по количеству очков:
1.Узбекистан
Женские сборные по количеству очков:
1. Южная Корея
По количеству общих завоёванных медалей:
1. КНДР – 32 золото, 1 серебро
2. Южная Корея – 12 золото, 5 серебро, 10 бронзы
3. Узбекистан – 8 золото, 12 серебро, 5 бронзы
Мужсие сборные по количеству завоёванных медалей:
1. КНДР – 11 золото, 1 серебро
2. Узбекистан – 7 золото, 7 серебро, 1 бронза
3. Южная Корея – 4 золото, 1 серебро, 2 бронзы
Женские сборные по количеству медалей:
1. КНДР – 21 золото
2. Южная Корея – 8 золото, 4 серебро, 8 бронзы
3. Узбекистан – 1 золото, 5 серебро, 4 бронзы
Рекорды Азии: 9;
Мировые рекорды: 8.
Лучший спортсмен среди мужчин: Эрвин Рахмат (Индонезия)
Лучшая спортсменка среди женщин: Сонг Гум Ри (КНДР)
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет федерацию тяжёлой атлетики страны с успешным проведением чемпионата Азии, организации на высоком уровне и отличными результатами.