E’tibor markazida akademik eshuvchilarimizning yig‘ini
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov boshchiligidagi ishchi guruh Turkiyada xalqaro o‘quv-mashg‘ulot yig‘inini olib borayotgan terma jamoalarimiz faoliyatini kuzatishda davom etadi. Ishchi guruh bu gal Dalaman shahrida shug‘ullanayotgan akademik eshkak eshish bo‘yicha jamoamiz bazasiga tashrif buyurdi.
Akademik eshkak eshuvchilarimiz hozircha Parij-2024 yozgi Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma qo‘lga kiritganlari yo‘q. Shu bois, Sherzod Tashmatov uchrashuv davomida har bir yo‘nalishda tayyorgarlik olib borayotgan sportchilar va ularning murabbiylari bilan suhbatlashib, kvalifikatsion musobaqalarda bor imkoniyat ishga solinishi zarurligini ta’kidladi. Ma’lumot uchun, akademik eshkak eshuvchilarimiz 19-21-aprel kunlari, Janubiy Koreya, 19-21-may kunlari Shveytsariyada o‘tadigan litsenzion musobaqalarda ishtirok etishadi.
Suhbat davomida sportchilarimizning kun tartibi hamda mashg‘ulot jarayonlarida nimalarga ahamiyat qaratilayotgani, ularning tibbiy ta’minoti xususida batafsil fikr almashildi. 21-fevral sanasiga qadar davom etadigan ushbu yig‘in aprel va may oylarida bo‘lib o‘tadigan litsenzion musobaqalarga tayyorgarlik vazifasini o‘tab beradi. Turkiyadagi yig‘inga yurtimiz sharafini xalqaro arenalarda munosib himoya qilishga da’vogar 13 nafar sportchi jalb etilgan. Suhbat yakunida MOQ raisi o‘rinbosari bo‘lajak musobaqalarda barchaga omad tiladi.

В Турции состоялась встреча рабочей группы с академическими гребцами Узбекистана
Рабочая группа во главе с заместителем председателя Национального Олимпийского комитета Узбекистана Шерзодом Ташматовым продолжает следить за подготовкой команд, проводящих международные учебно-тренировочные сборы в Турции. На этот раз рабочая группа посетила базу представителей академической гребли, которые занимается в городе Даламан.
Отечественные спортсмены по академической гребле ещё не завоевали путёвку на летние Олимпийские игры 2024 года в Париже. Шерзод Ташматов в ходе встречи пообщался со спортсменами и их тренерами, которые готовятся по всем направлениям, и подчеркнул, что в квалификационных соревнованиях необходимо использовать все возможности. Перед атлетами по данной дисциплине стоят важные старты, они будут участвовать в лицензионных соревнованиях 19-21 апреля в Южной Корее и 19-21 мая в Швейцарии.
В ходе беседы состоялся подробный обмен мнениями о повестке дня спортсменов, их медицинском обеспечении. Эти сборы, которые продлятся до 21 февраля, будут служить подготовкой к лицензионным соревнованиям, которые пройдут в апреле и мае. На УТС в Турции принимают участие 13 спортсменов. В завершение встречи Шерзод Ташматов пожелал всем спортсменам удачи в предстоящих ответственных стартах.