Litsenzion qitʼa birinchiligi oldidan Osiyo og‘ir atletika federatsiyasining Kongressi o‘tkazildi
Bugun poytaxtimizda start olayotgan og‘ir atletika bo‘yicha qitʼa birinchiligi doirasida Osiyo og‘ir atletika federatsiyasining navbatdagi Kongressi o‘tkazildi. Tadbirda Xalqaro og‘ir atletika federatsiyasi (IWF), O‘zbekiston Respublikasi Sport vazirligi, O‘zbekiston MOQ, Osiyo og‘ir atletika federatsiyasi rahbariyati ishtirok etishdi.
Kongressni IWF prezidenti Muhammad Jalud ochib berdi va Toshkent yana bir bor tashkiliy jihatdan musobaqaga aʼlo darajada tayyorgarlik ko‘rgani, mehmonlar uchun barcha sharoitlar yaratib berilgani haqida to‘xtaldi. O‘z navbatida, Sport vaziri Adham Ikramov davlatimiz tomonidan og‘ir atletika sportini rivojlantirishga qaratilayotgan eʼtibor xususida to‘xtaldi. Shuningdek, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov O‘zbekiston tomoni chempionatga jiddiy tayyorgarlik ko‘rgani haqida gapirib, musobaqa ishtirokchilariga omad tiladi.
Kun tartibiga muvofiq, tashkilotning so‘nggi 1 yil davomida har bir yo‘nalishda amalga oshirgan ishlari tahlil qilinib, oldinda turgan musobaqalar va boshqa sport tadbirlariga ko‘rilayotgan tayyorgarliklar muhokama qilindi. Xususan, 2025-yil o‘tadigan o‘smirlar va yoshlar o‘rtasidagi qitʼa birinchiligi Hindiston, kattalar o‘rtasidagi bahslar mezbonligi esa Xitoy davlatiga ishonib topshirildi.

Перед чемпионатом Азии по тяжёлой атлетике Ташкент-2024 состоялся Конгресс AWF
Сегодня в рамках стартующего в столице чемпионата Азии по тяжёлой атлетике состоялся очередной конгресс Азиатской федерации тяжёлой атлетики (AWF). В мероприятии приняло участие руководство Международной федерации тяжёлой атлетики (IWF), Министерства спорта Республики Узбекистан, НОК Узбекистана, Азиатской федерации тяжёлой атлетики.
Конгресс открыл президент IWF Мухаммад Джалуд и подчеркнул, что Ташкент отлично подготовился к важным соревнованиям, созданы все необходимые условия для гостей. В свою очередь, Министр спорта Адхам Икрамов отметил особое внимание, уделяемое развитию тяжёлой атлетики со стороны государства. Также Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов рассказал о тщательной подготовке наших соотечественников к чемпионату и пожелал удачи участникам предстоящих ответственных стартов.
В соответствии с повесткой дня была проанализирована работа AWF за последний год по каждому направлению и обсуждена подготовка к предстоящим соревнованиям и другим спортивным мероприятиям. В частности определены страны-хозяйки континентальных первенств, которые пройдут в 2025 году: среди юниоров и молодёжи - в Индии, а среди взрослых - в Китае.