Sablyachi qizlarimiz Ispaniyadagi Jahon kubogi bosqichida bronza medalini qoʻlga kiritishdi
Oʻtgan hafta yakuni yosh sablyachilarimiz uchun ham omadli keldi. Ispaniyaning Segoviya shahrida tashkil etilgan Jahon kubogi bosqichida qizlarimiz jamoaviy dasturda uchinchi oʻrinni egallashdi.
Chorak finalda xitoylik qilichbozlarni 45:19 hisobida magʻlub etgan hamyurtlarimiz yarim finalda AQSHga 27:45 hisobida imkoniyatni boy berishdi. Bronza medali uchun kechgan murosasiz bahsda esa Italiya jamoasi 45:41 hisobida taslim etildi. Musobaqada terma jamoamiz safida Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlari gʻoliblari Gulistan Perdibayeva hamda Fernanda Errera, oʻsmirlar oʻrtasidagi jahon chempionati sovrindori Nargiza Jaksibayeva, shuningdek, Samira Shokirova harakat qilishdi.
Eslatib oʻtamiz, Toshkent mezbonlik qilgan shpagachi qizlar bahsida ham yurtdoshlarimiz shohsupaning uchinchi pogʻonasidan joy olishgan edi.

Саблистки Узбекистана заняли призовое место в этапе Кубка мира
Минувшая неделя завершилась успешно и для наших молодых саблисток. В этапе Кубка мира в Испании, фехтовальщицам Узбекистана удалось занять третье место в командной программе.
В четвертьфинале узбекские саблистки обыграли китаянок со счётом 45:19, однако в полуфинале уступили спортсменкам из США (27:45). В бескомпромиссном бою за третье место удалось победить итальянок со счётом 45:41. На этот раз в соревновании честь нашей страны защищали победительницы Азиады Ханчжоу-2022: Гулистан Пердибаева и Фернанда Эррера, призёр чемпионата мира среди юниоров Наргиза Жаксибаева и Самира Шокирова.
Напоминаем, в соревнованиях среди шпажисток в Ташкенте, наши девушки также удостоились бронзовой медали в командной программе.