Birinchi bor ikki nafar taekvondochimiz reyting orqali Olimpiadaga yo’l oldi
Butunjahon taekvondo federatsiyasi (WT) Parij-2024 Olimpiadasi uchun litsenzion reyting ochkolarini jamg’arish davri yakunlangani va u orqali Olimpiada yo’llanmasini qo’lga kiritgan sportchilar nomini e’lon qildi. Quvonarlisi, O’zbekiston terma jamoasi a’zolari Ulug’bek Rashitov (-68 kg) va Svetlana Osipova (+67 kg) Parij-2024 yo’llanmalariga ega bo’lishdi.
Qayd etish joiz, hamyurtlarimiz birinchi bor reyting orqali 2 ta yo’llanmaga ega bo’lishdi. Shuningdek, qizlarimiz ham ilk marotaba to’g’ridan to’g’ri Olimpiada ishtirokchisiga aylanmoqda.
O’zbekiston Milliy Olimpiya qo’mitasi mamlakat taekvondo WT assotsiatsiyasi, sportchi va murabbiylarimizni ushbu natija bilan qutlab, ularning kelgusi faoliyatida ham omad tilaydi.

17 Декабря 2023 1855
Всемирная федерация таэквондо WT объявила об окончании периода накопления лицензионных рейтинговых очков на Олимпийские игры 2024 года в Париже и озвучила спортсменов, которые через него удостоились олимпийских путёвок. Стоит отметить, что лицензий Париж-2024 получили и представители сборной Узбекистана Улугбек Рашитов (-68 кг) и Светлана Осипова (+67 кг).
Путёвки по рейтингу впервые получили 2 наших соотечественника. Кроме того, первый раз в истории отечественного спорта узбекские таэквондистки напрямую попадают на главные старты четырёхлетия через накопление рейтинговых очков.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана поздравляет Ассоциацию таэквондо WT страны, спортсменов и тренеров с этим результатом, желает удачи в их дальнейшей карьере.