Bugun MOQda velosport bo‘yicha terma jamoamizga jalb etilishi kutilayotgan xorijlik tajribali murabbiy Gleb Groysman bilan Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik rejalari muhokama qilindi. Unda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov va uning o‘rinbosari Sherzod Tashmatov, O‘zbekiston velosiped sporti federatsiyasi bosh kotibi Kozim O‘rinboyxo‘jayev ham ishtirok etishdi.
Suhbat davomida terma jamoamiz bilan shartnoma imzolashi kutilayotgan xorijlik mutaxassis bilan rejalar atroflicha muhokama qilindi. Gleb Groysman bir oy avval Toshkentga yetib kelgan va terma jamoamizning 1 oylik yig‘inini tahlil qilib chiqdi. Muloqot davomida mutaxassis yosh sportchilarimizning qobiliyatiga yuqori baho berdi.
Taʼkidlash joiz, bu borada terma jamoamiz vakillaridan tuziladigan professional klub faoliyati katta ahamiyatga ega. Jamoa uzluksiz yig‘in va musobaqalar orqali mazkur kompleks musobaqalarga hozirlik ko‘radi. Bu orqali Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanmalarni yana-da ko‘paytirish ko‘zlangan.
Suhbat davomida Olga Zabelinskaya hamda Murodjon Xolmurodovni Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga olib borayotgan tayyorgarlik masalalari ham muhokama qilindi. O‘z navbatida, MOQ rahbariyati Turizm va sport vazirligi bilan birgalikda federatsiyalarimizni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyor ekanini bildirdi.

Ханчжоу-2022, Париж-2024: наши велоспортсмены будут готовится под руководством иностранного специалиста
Сегодня в НОК вместе с опытным зарубежным специалистом Глебом Гройсманом, которого планируется привлечь в состав сборной, обсуждались планы подготовки к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. В мероприятии приняли участие председатель НОК Рустам Шаабдурахманов, его заместитель Шерзод Ташматов, Генеральный секретарь федерации велосипедного спорта Козим Уринбойхужаев.
Во время беседы с Глебом Гройсманом, который вскоре должен подписать контракт со сборной, были рассмотрены планы на будущее. Глеб Гройсман месяц назад прибыл в Ташкент и в течении этого времени проанализировал тренировки наших велоспортсменов. Во время беседы специалист высоко оценил возможности наших молодых спортсменов.
Следует отметить, что важную роль играет и профессиональный клуб, в составе которого будут представители сборной. Команда будет регулярно принимать участие в сборах и соревнованиях и таким образом будет готовится к Ханчжоу-2022 и Париж-2024. Следует отметить, что это окажет содействие увеличению лицензий для Олимпиады Париж-2024.
Во время беседы официальные лица также обсудили подготовку Ольги Забелинской и Муроджона Холмурадова к Токийской Олимпиаде. В свою очередь, НОК выразило готовность оказать поддержку федерациям совместно с Министерством туризма и спорта.