Bugun yurtimiz bo‘ylab O‘zbekiston Respublikasi davlat bayrog‘i qabul qilingan kunning 32 yilligi munosabati bilan “Yangi nafas” ommaviy yugurish musobaqasi bo‘lib o‘tdi. Mamlakatimizning 16 ta shahrida bir vaqtda tashkil etilgan sport tadbiri sog‘lom turmush tarzi tarafdorlarini o‘zida jamladi.
Musobaqa Toshkent shahrida 3 va 10 km, Nurafshon, Guliston, Andijon, Namangan, Farg‘ona, Jizzax, Samarqand, Navoiy, Buxoro, Qorovulbozor, Termiz, Qarshi, Gʻuzor, Xiva va Nukus shaharlarida 3 km masofaga yugurish bahslari bo‘yicha tashkil etildi.
Poytaxtimizda o‘tgan tantanali ochilish marosimida so‘z olgan rasmiylar bu kabi musobaqalarni o‘tkazish an’ana tusiga kirib qolgani, bu orqali mamlakatimiz aholisi orasida sog‘lom turmush tarzi targ‘iboti yanada kuchayib borayotgani haqida to‘xtalishdi.
Bellashuvlarda hamyurtlarimizdan tashqari qo‘shni mamlakatlardan ham atletlar ishtirok etishdi. Toshkent shahrida o‘tgan poygalarning g‘olib va sovrindorlari ro‘yxati quyidagicha ko‘rinish oldi:

Массовый бег "Янги нафас" объединил любителей спорта страны
Сегодня был дан старт массовому бегу «Янги нафас», приуроченному Дню принятия Государственного флага Республики Узбекистан. Спортивное мероприятие, которое одновременно проходило в 16 городах нашей страны, объединило всех любителей спорта и здорового образа жизни.
В Ташкенте участники состязаний соревновались в беге на 3 и 10 км, а в Нурафшане, Гулистане, Андижане, Намангане, Фергане, Джизаке, Самарканде, Навом, Бухаре, Караульбазаре, Термизе, Карши, Гузаре, Хиве и Нукусе на дистанцию 3 км.
Официальные лица, выступая в торжественной церемонии открытия марафона в столице, подчеркнули, что проведение таких массовых соревнований, уже входит в традицию и благодаря им, здоровый образ жизни ещё больше пропагандируется среди населения страны.
В состязаниях, помимо наших спортсменов, участвовали и представители соседних стран. Список победителей и призёров марафона в Ташкенте выглядит следующим образом: