Qilichbozlarimizning muvaffaqiyati OAV eʼtiborida
Kuz fasli qilichbozlik boʻyicha musobaqalarga boy. Oʻzbekiston yoshlar terma jamoasi joriy mavsum Jahon kubogi bosqichlarida muvaffaqiyatli ishtirok etib, 6 ta oltin va 2 ta bronza medallarini qoʻlga kiritdi. 18-19-noyabr kunlari esa Toshkent sablyachi qizlar oʻrtasidagi navbatdagi bosqichga mezbonlik qiladi.
Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida sportchilarimizning ortda qolgan bosqichdagi muvaffaqiyatli ishtiroki va hafta yakunida kutilayotgan navbatdagi bosqichga tayyorgarlik mavzusida matbuot anjumani boʻlib oʻtdi. Unda Oʻzbekiston qilichbozlik federatsiyasi bosh kotibi Gulnora Saidova, terma jamoa murabbiylari va sportchilar, faxriylar, OAV xodimlari ishtirok etishdi.
Dastavval, G.Saidova qilichbozlarimizning joriy yil davomida erishgan gʻalabalari haqida toʻxtalib oʻtdi. Xususan, Xanchjou-2022 Osiyo oʻyinlarida qoʻlga kiritilgan 1 ta oltin va 2 ta bronza medallari, oʻsmirlar oʻrtasidagi jahon chempionati, Jahon kubogi bosqichlaridagi zafarlari tilga olindi. Mutaxassis bunday natijalar davlatimizning qoʻllab-quvvatlashi, sportga qaratayotgan eʼtibori sabab erishilganini taʼkidladi. Oʻz navbatida, faxriylar va sportchilarimiz ham ushbu fikrni tasdiqlashdi. Terma jamoa aʼzolari kelgusida bunday eʼtibor bilan yanada yuqori natijalar qayd etishlarini bildirishdi.
Anjumanda Toshkentda oʻtadigan bosqich haqida ham toʻxtalib oʻtildi. Ayni paytgacha Gruziya, Gonkong, Qozogʻiston, Janubiy Koreya, Serbiya va Oʻzbekistondan 50 nafarga yaqin sportchi roʻyxatdan oʻtgan. Qilichbozlarimiz mazkur musobaqada yakkalik va jamoaviy dasturda muhim reyting ochkolari uchun kurash olib borishadi.

Успех узбекских фехтовальщиков на объективах камер СМИ
Как вам известно, осенью проходят много соревнований по фехтованию. Молодёжная сборная Узбекистана в начале сезона успешно приняла участие в этапах Кубка Мира и завоевала 8 медалей (6 золота и 2 бронзы). 18-19 ноября Ташкент примет очередной этап турнира Кубка Мира по сабле среди молодёжи.
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась пресс-конференция. Во время мероприятия было рассмотрено успешное участие узбекских фехтовальщиков на нынешних соревнованиях и подготовка к предстоящему этапу Кубка Мира. В пресс-конференции участвовали Генеральный секретарь федерации фехтования Узбекистана Гульнара Саидова, тренеры сборной, спортсмены, ветераны спорта и представители СМИ.
Первой выступила Г.Саидова и отметила успех наших фехтовальщиков в нынешнем году. В частности, представителям Узбекистана удалось завоевать 1 золото и 2 бронзы Азиатских игр Ханчжоу-2022, а также, подняться на пьедестал чемпионата мира среди юниоров и этапов Кубка Мира. Гульнара Тулкуновна подчеркнула, что такие высокие показатели были достигнуты благодаря поддержке и оказанному вниманию со стороны государства. В свою очередь ветераны и спортсмены тоже подтвердили эту мысль и выразили свою благодарность за поддержку. Представители сборной отметили, что оправдают оказанное им доверие и всегда будут стараться достигать успеха.
В ходе пресс-конференции также было сказано об этапе Кубка Мира, который пройдёт в Ташкенте. До настоящего времени уже зарегистрированы около 50 спортсменов из Грузии, Гонконга, Казахстана, Южной Кореи, Сербии и Узбекистана.
В конце мероприятия представители СМИ задали вопросы относительно стратегии подготовки фехтовальщиков к лицензионным соревнованиям ОИ Париж-2024 и получили ответы.