Navbatdagi “Yangi nafas” ommaviy yugurish musobaqasi Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻi qabul qilingan kunga bagʻishlanadi
19-noyabr kuni Respublikamizning 16 ta shahrida davlatchiligimiz uchun muhim sanalardan biri 18-noyabr – Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻi qabul qilingan kun munosabati bilan “Yangi nafas” ommaviy yugurish musobaqasi boʻlib oʻtadi. Bugun Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasida ushbu tadbirga bagʻishlangan matbuot anjumani tashkil etildi.
Unda Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasi bosh kotibi Kamoliddin Roʻzimuhammedov, Yengil atletika boʻyicha Respublika oliy sport mahorati maktabi direktori Sanatilla Gʻulomnazarov, tashkiliy qoʻmita masʼullari va OAV xodimlari ishtirok etishdi. Dastavval musobaqa haqida umumiy maʼlumot berib oʻtildi.
Unga koʻra, ommaviy yugurish musobaqasi Respublikamizning 15 ta shaharda 3 km, poytaxtimizda esa 3 va 10 km masofalarga oʻtkaziladi. Umumiy hisobda Toshkent shahrida oʻtadigan tadbirda 6000 mingdan ziyod, Respublika miqyosida esa 100 mingdan ortiq sportsevar hamyurtlarimiz ishtirok etishi kutilmoqda. Mutasaddilarning bildirishcha, musobaqada qatnashish uchun qoʻshni Qozogʻiston, Qirgʻiziston va Tojikistondan ham sportchilar taklif etilgan.
Qayd etish joiz, ushbu ommaviy yugurish musobaqasi targʻibotini yanada kuchaytirish maqsadida Respublikamizning bir qator viloyatlarida ham matbuot anjumanlarini tashkil etish koʻzda tutilgan. Anʼanaga muvofiq, “Humo arena” majmuasining oldidagi maydon Toshkentda oʻtadigan poyganing start va finish nuqtasi sifatida belgilandi. Barcha hududlardagi bellashuvlarga 19-noyabr kuni soat 07:30 da start beriladi.

Очередной массовый забег «Янги нафас» будет приурочен Дню принятия Государственного флага Республики Узбекистан
19 ноября в 16 городах республики пройдёт традиционный массовый забег “Янги нафас”, приуроченный одной из важнейших дат нашей государственности – 18 ноября-Дню принятия Государственного флага Республики Узбекистан. Сегодня в Федерации лёгкой атлетики состоялась пресс-конференция, посвящённая данному мероприятию.
В нём приняли участие Генеральный секретарь Федерации Камолиддин Рузимухаммедов, директор Республиканской школы Высшего спортивного мастерства по легкоатлетическим видам спорта Санатилла Гуломназаров, ответственные лица Оргкомитета и сотрудники СМИ.
Массовый забег состоится в 15 городах республики на дистанции 3 км, а в Ташкенте - на 3 и 10 км. В общей сложности в предстоящем мероприятии, который пройдёт в столице, примут участие более 6000 тысяч волонтеров, а в масштабах республики - свыше 100 тысяч. По информации официальных лиц, для участия в соревнованиях были приглашены спортсмены из Казахстана, Кыргызстана и Таджикистана.
Стоит отметить, что в целях дальнейшего усиления пропаганды этого массового забега в ряде регионов республики также предусмотрена организация пресс-конференций. По традиции площадка перед комплексом "Хумо Арена" была определена как стартовая и финишная точки столичного марафона. Соревнования во всех регионах страны стартуют 19 ноября в 07:30.