Tursunoy Jabborova jahon chempionligini qo‘lga kiritdi
Poytaxtimizda og‘ir atletika bo‘yicha yoshlar o‘rtasidagi jahon chempionati davom etmoqda. Biroz avval hamyurtimiz Tursunoy Jabborova -87 kg vazn toifasida mutlaq jahon chempionligini qo‘lga kiritdi.
Hamyurtimiz har ikki dastur va ikki kurash yakunida barcha raqiblarini sezilarli darajadagi tafovut bilan ortda qoldirishga muvaffaq bo‘ldi. Sportchimiz dast ko‘tarishda 111 kg, siltab ko‘tarishda esa 133 kg toshni bo‘ysundira oldi. Yakunda 244 kg natija ko‘rsatgan Jabborova eng yaqin ta’qibchisini 33 kgga ortda qoldirdi.
Og‘ir atletika bo‘yicha U20 JCh
Qizlar, -87 kg
1. Tursunoy Jabborova (O‘zbekiston) – 244 (111+133)kg;
2. Elizabet Ouens (AQSh) – 211 (93+118) kg;
3. Yekta Jamali (Eron) – 208 (98+116)kg.
Dastur yakunida MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov va uning birinchi o‘rinbosari Ravshan Irmatov Xalqaro og‘ir atletika federatsiyasi Bosh kotibi Muhammad Jalud bilan ko‘rishib, musobaqa taassurotlari haqida fikr almashishdi. MOQ rahbariyati sportchilarimiz bilan o‘tgan uchrashuvda o‘zlarining samimiy tilaklarini bildirib o‘tdi.

The World Youth Weightlifting Championship continues in the capital. A few minutes ago, our girl Tursuna Zhabborova became the champion in the weight category — 87 kg.
According to the results of the jerk and push, as well as the two-man event, Zhabborova beat her rivals by a large margin. In the snatch, she showed a result of 111 kg, and in the clean and jerk of 133 kg (according to the results of the double event, 244 kg).
U20 Weightlifting World Cup
Girls, -87 kg
1. Tursunoy Zhabborova (Uzbekistan) - 244 (111+133) kg;
2. Elizabeth Owens (USA) – 211 (93+118) kg;
3. Ekta Zhamali (Iran) – 208 (98+116) kg.
At the end of the program, the chairman of the NOC, Rustam Shaabdurakhmanov, and his first deputy, Ravshan Irmatov, met with the Secretary General of the International Weightlifting Federation, Muhammad Zhalud, and exchanged views on the championship. During the meeting with the athletes, the head of the NOC expressed his warm wishes to them.