“Ular Tokioga borishadi” sahifamizni davom ettiramiz. Bugun sizlar bilan Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etadigan eng yosh sportchilarimizdan biri, qilichbozlikning sablya yo‘nalishi bo‘yicha Olimpiada litsenziati, Zaynab Dayibekova haqida gaplashamiz.
Zaynab Kazbekovna Dayibekova 2002 yil 19 noyabr kuni Qoraqalpog‘iston Respublikasida tug‘ilgan. 2015 yildan qilichbozlik bilan shug‘ullanib keladi. Birinchi murabbiyi Daurbek Jiyemuratov.
2015 yil o‘tgan Respublika chempionatida 3-o‘rinni egalladi. Bu uning mazkur sportdagi ilk katta muvaffaqiyati bo‘ldi. 2016 yildan Milliy terma jamoa tarkibiga qabul qilindi.
2017 yilga kelib mamlakat chempionatida kattalar toifasida ham chempionlikka sazovor bo‘ldi. Xalqaro arenalardagi yutug‘i esa 2018 yilga to‘g‘ri keladi. BAAda o‘tgan Osiyo chempionatida Dayibekova jamoaviy yo‘nalishda bronza medaliga ega chiqdi.
2018 yil Toshkentda o‘tgan yoshlar o‘rtasida Jahon kubogida uchinchi o‘rinni qo‘lga kiritdi. Kelgusi yil poytaxtimizda o‘tgan mazkur musobaqada esa chempionlikni tantana qildi. Shundan so‘ng Xalqaro toifadagi sport ustasi darajasiga erishdi.
Joriy yilning aprel oyida Toshkentda o‘tgan Osiyo-Okeaniya litsenzion musobaqasidagi g‘alabasi orqali Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma olgan.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: Жемчужина Каракалпакстана Зайнаб Дайибекова
Продолжаем наш проект «Они будут защищать честь страны в Токио». На этот раз вы узнаете интересные факты об одной из самых молодых участниц Олимпиады Токио-2020, лицензиате по фехтованию (сабля) Зайнаб Дайибековой.
Дайибекова Зайнаб Казбековна родилась 19 ноября 2002 года в Каракалпакстане. С 2015 года занимается фехтованием. Первый тренер — Даурбек Жиерметов.
В 2015 году на чемпионате Узбекистана завоевал 3 место. Это стало её первым успехом в большом спорте. В 2016 году стала членом Национальной сборной.
В 2017 году в первенстве страны среди взрослых завоевала титул чемпиона. С 2018 года начала достигать значительных результатов на международной арене. На чемпионате Азии 2018 года в ОАЭ стала бронзовым призёром в командном направлении.
На Кубке Мира 2018 года среди молодёжи в Ташкенте завоевала третье место. В этом же соревновании 2019 года стала чемпионкой. Благодаря этому результату саблистка выполнила норматив «Мастера спорта международного класса».
В апреле месяце этого года на лицензионном чемпионате для континентов Азии-Океании завоевала лицензию на Токийскую Олимпиаду.