20 Oktyabr 2023 1919
17-19-oktyabr kunlari Qoraqalpogʻiston Respublikasida sport kurashlari boʻyicha xalqaro musobaqa boʻlib oʻtdi. “New Uzbekistan” nomi ostida birinchi bor tashkil etilgan kattalar oʻrtasidagi turnirda mamlakatimizdan tashqari Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Belarus Respublikalaridan tashrif buyurgan polvonlar bahs olib borishdi.
Musobaqa “Sport kurashlarining olimpiya turlarini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-336-son Qarori asosida tashkil etildi. Unda Olimpiya vazn toifalarida kuchlilar saralab olindi. Kutilganidek, har uch yoʻnalishda 14 ta vazn toifasida oltin medalga sazovor boʻlgan Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzolari umumjamoa hisobida birinchi oʻrinni qoʻlga kiritishdi. Ikkinchi va uchinchi oʻrinlar mos ravishda Belarus hamda Qozogʻiston jamoalariga nasib etdi.

В Нукусе прошёл международный турнир по спортивной борьбе
17-19 октября в Республике Каракалпакстан прошло международное соревнование "New Uzbekistan" по спортивной борьбе. Турнир был организован впервые среди взрослых и в нём, помимо наших единоборцев, приняли участие представители Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Беларуси.
Основой для проведения соревнований стало Постановление Президента № ПП-336 «О мерах по дальнейшему развитию олимпийских видов спортивной борьбы». Следует отметить, что в ходе состязаний были выбраны сильнейшие борцы в олимпийских весовых категориях. Как и следовало ожидать, сборной Узбекистана удалось завоевать 14 золотых медалей в трёх направлениях и по итогам общекомандного зачёта занять первое место. Второй стала команда Беларуси, а третьей - сборная Казахстана.