13 Oktyabr 2023 2208
Bugundan Toshkentda “Tibbiyot va sport: muammolar va istiqbollar” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy anjuman oʻz ishini boshladi. MOQ qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi (RSTIAM) tomonidan oʻtkazilayotgan ushbu tadbirda Buyuk Britaniya, Germaniya, Rossiya, Belarus, Ozarbayjon, Turkiya, Qozogʻiston, Ispaniya, Litva kabi mamlakatlardan tashrif buyurgan shifokorlar sohaga oid soʻnggi yutuqlar, kamchilik va muammolar, ularning yechimlari borasida oʻz bilimlarini ulashadi.
“InterContinental Tashkent” mehmonxonasida oʻtgan tadbirning ochilish marosimida rasmiylar mavzuning dolzarbligi, bugungi kunda davlatimiz tomonidan sport tibbiyotini rivojlantirishga qaratilayotgan eʼtibor xususida toʻxtalib oʻtishdi. Unda Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov, Sogʻliqni saqlash vazirining oʻrinbosari Elmira Basitxanova, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisi oʻrinbosari Sherzod Tashmatov, RSTIAM direktori Kamol Sirojitdinov ishtirok etishdi.
Anjumanda mamlakatimizdagi federatsiya va assotsiatsiyalar, hududlardagi sport taʼlim muassasalarda faoliyat olib borayotgan sport shifokorlari, terma jamoa murabbiylari, soha mutaxassislari ishtirok etishmoqda. Dasturga muvofiq, 2 kun davomida xalqaro ekspertlar tomonidan mahalliy mutaxassislar uchun nazariy va amaliy mashgʻulotlar oʻtkaziladi.

13 Октября 2023 2206
Сегодня в Ташкенте началась международная научно-практическая конференция “Медицина и спорт: проблемы и перспективы”. Мероприятие организовано Республиканским научно-практическим центром спортивной медицины (РНПЦСМ) при НОК. В рамках конференции специалисты из Великобритании, Германии, России, Беларуси, Азербайджана, Турции, Казахстана, Испании, Литвы обмениваются опытом и делятся своими знаниями о последних достижениях, недостатках, проблемах и их решениях.
На официальном открытии мероприятия, которое состоялось в отеле "InterContinental Tashkent", официальные лица отметили об актуальности темы конференции, подчеркнули то внимание, которое на сегодняшний день уделяется развитию спортивной медицины со стороны государства. В нём приняли участие министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, заместитель министра Здравоохранения Эльмира Баситханова, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместитель председателя Комитета Шерзод Ташматов, директор РНПЦСМ Камол Сирожитдинов.
Также в конференции принимают участие спортивные врачи, тренеры сборных, специалисты отрасли, ведущие свою деятельность в Федерациях и Ассоциациях, в спортивных образовательных учреждениях регионов нашей страны. В соответствии с программой, в течение 2-х дней зарубежные эксперты проведут теоретические и практические занятия для отечественных специалистов.