Ular Tokioga borishadi: Kolleksiyasini Olimpiada oltini bilan ham to‘ldirishga ahd qilgan Mirazizbek Mirzahalilov
Boks bo‘yicha terma jamoamiz vakillari orasida Mirazizbek Mirzahalilovdan ham katta natijalar kutmoqdamiz. “Ular Tokioga borishadi” loyihamizning ushbu sonida quvalik bokschimiz haqida gaplashamiz.
Mirazizbek Mirzakarim o‘g‘li Mirzahalilov 1995-yil 27-fevral kuni Farg‘ona viloyatida tavallud topgan. 2006 yildan boks bilan shug‘ullanadi. Murabbiyi Bahodir Erkayev.
Bokschimiz 2014-yildan asosiy yutuqlarga erisha boshladi. Mamlakat chempionatidagi muvaffaqiyatli ishtirokdan so‘ng terma jamoa tarkibiga qabul qilindi. -56 kg vazn toifasida 2018-yil Indoneziyaning Jakarta shahrida o‘tgan Osiyo o‘yinlarida, bir yil o‘tib Bangkokda o‘tgan Osiyo chempionatida oltin medalni qo‘lga kiritdi. 2019-yil Rossiya Federatsiyasining Yekaterinburg shahri mezbonlik qilgan dunyo birinchiligida ham bokschimiz tengsiz ekanligini isbotladi. Uning kolleksiyasidan Olimpiada oltin medalining joy olishi qolgan xolos.
Joriy yilning 3 aprel kuni “Humo arena” muz saroyi mezbonlik qilgan professional boks oqshomida o‘z debyutini o‘tkazdi va muddatidan avval g‘alabaga erishdi.
Mirzahalilov hukumatimiz tomonidan “O‘zbekiston iftixori” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
2020-yil Iordaniyada o‘tgan Osiyo-Okeaniya litsenzion musobaqasidagi ishtiroki orqali Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma olgan.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: Миразиз Мирзахалилов, который хочет пополнить свою коллекцию Олимпийским золотом
Среди представителей сборной Узбекистана по боксу, мы возлагаем большие надежды на Миразиза Мирзахалилова. На этот раз в рамках проекта «Они будут защищать честь страны в Токио» мы вам расскажем о боксёре из Ферганы.
Мирзахалилов Миразиз Мирзакаримович родился 27 февраля 1995 года в Фергане. С 2006 года занимается боксом. Тренер — Баходир Эркаев.
Боксёр с 2014 года начал достигать успехов. В частности, после победоносного участия на чемпионате страны был принят в состав сборной Узбекистана.В 2018 году на Азиатских играх в Индонезии, спустя год на чемпионате Азии в Бангкоке завоевал золотые медали. В 2019 году на чемпионате мира Мирзахалилов снова стал золотым призёром. В его коллекции нехватает только Олимпийского золота.
3 апреля в ледовом дворце «Хумо Арена» Ташкента состоялся вечер профессионального бокса. В этом вечере Миразиз провёл свой первый бой в профессиональном ринге и следует отметить, что он был успешно завершён для Мирзахалилова.
Награжден почётным званием «Узбекистон ифтихори».
В 2020 году на лицензионном соревновании для континентов Азии-Океании завоевал лицензию на Токийскую Олимпиаду.