Xanchjou-2022, Parij-2024: Tanzila Norboyeva va Aziz Abduhakimov velosportchilarimizning tayyorgarlik rejalari bilan tanishdi
O‘zbekiston velosiped sporti federatsiyasi tomonidan Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati raisi, O‘zbekiston velosiped sporti federatsiyasi raisi Tanzila Norboyeva, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, Turizm va sport vaziri Aziz Abduhakimov, shuningdek, O‘zbekiston velosiped sporti federatsiyasi mutasaddilari ishtirok etishdi.
Dastavval federatsiya bosh kotibi Kozim O‘rinboyxo‘jayev Xanchjou-2022 Osiyo va Parij -2024 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar xususida maʼlumot berdi.
Milliy terma jamoa aʼzolarini mazkur kompleks musobaqalarga tayyorlash uchun taklif etilgan va ayni paytda mamlakatimizda bo‘lib turgan Rossiya terma jamoasining sobiq treneri, 2011 yildan 2020 yilgacha Amerikaning “Novo Nordisk” professional jamoasi murabbiyi bo‘lgan Gleb Groysmanning takliflari tinglandi.
Mutasaddilar velosportchilar uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, mavjud muammolarni bartaraf etish hamda sportchilarga motivatsiya bo‘ladigan dastur va loyihalarni ishlab chiqish zarurligini taʼkidlashdi. Musobaqalarga tayyorgarlik jarayonlarida xalqaro tajribadan foydalanish lozimligi ham alohida aytildi.
Yig‘ilishda, shuningdek, Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga munosib tayyorlanish va litsenziyalar sonini ko‘paytirish uchun tashkil etilgan professional klubning taqdimoti ham o‘tkazildi.

Hangzhou-2022, Paris-2024: Tanzila Narbayeva and Aziz Abdukhakimov got acquainted with the plans for training cyclists
The Cycling Federation of Uzbekistan held a presentation on the preparations for the Hangzhou-2022 Asian Games and the Paris-2024 Olympic Games. The event was attended by Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and the Cycling Federation of Uzbekistan Tanzila Narbayeva, Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Tourism and Sports Aziz Abdukhakimov, as well as responsible persons of the Cycling Federation of Uzbekistan.
At the beginning of the presentation, the Secretary General of the Federation, Kozim Urinboykhuzhayev, reported in detail on the implemented plans in preparation for Hangzhou-2022 and Paris-2024.
The proposals of the former mentor of the Russian national team and the coach of the American professional team "Novo Nordisk" from 2011 to 2020, Gleb Groisman, who was invited to prepare the members of the Uzbek national team for these international competitions, were heard. Currently, Groysman is in the capital.
The officials stressed the need to create all conditions for cyclists, solve existing problems and develop programs and projects that will motivate athletes. It was noted that it is necessary to use international experience in preparing for the competition.
The meeting also included a presentation of a professional club created to prepare for the 2024 Olympic Games in Paris (France) and increase the number of licenses.