MOQ rahbari zamonaviy beshkurash federatsiyasining istiqbolli rejalari bilan tanishdi
MOQ rahbariyati Olimpiya sport turlari bo‘yicha federatsiya va assotsiatsiyalar bilan Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlari va Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga ko‘rilayotgan tayyorgarlik rejalarini muhokama qilishda davom etadi. Bugun MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasining mazkur musobaqalarga olib borilayotgan tayyorgarlik rejalari bilan tanishdi. Ushbu uchrashuvda Bahromjon Gaziyev boshchiligidagi O‘zbekiston zamonaviy beshkurash federatsiyasi mutasaddilari va MOQ vakillari ham ishtirok etishdi.
Suhbat davomida federatsiya rahbariyati o‘z rejalari bilan tanishtirdi. Taqdim qilingan maʼlumotlarga ko‘ra, hozirda yoshlar terma jamoasi Qirg‘izistonda xalqaro o‘quv-mashg‘ulot yig‘inini o‘tkazmoqda. Shundan so‘ng jamoa bir nechta xalqaro turnirlarda ishtirok etishi ko‘zda tutilgan. Kelajakda ushbu jamoa dastlab Xanchjou-2022 Osiyo o‘yinlarida ishtirok etishi, keyinchalik Parij-2024 Olimpiya o‘yinlarida qatnashishi ko‘zda tutilgan.
Mutasaddilar bu borada Sadriddin Qobiljonov, Aleksandr Kutyanudis, Samira Abzalova kabi yosh sportchilarimizning imkoniyatlarini yuqori baholashmoqda. Shuningdek, kelajakda ushbu sport turidan Parij-2024 Olimpiya o‘yinlariga ham 2 ta yo‘llanma olish imkoniyati mavjudligi ko‘rsatib o‘tildi. O‘z navbatida, MOQ rahbari federatsiyaning rejalarini qo‘llab-quvvatladi va Qo‘mita tomonidan yordam ko‘rsatishga tayyor ekanligini bildirdi.

Председатель НОК ознакомился с перспективными планами федерации современного пятиборья
Руководство НОК продолжает рассматривать планы подготовки федераций и ассоциаций по Олимпийским видам спорта к Азиатским играм Ханчжоу-2022 и Олимпийским играм Париж-2024. Сегодня председатель НОК Рустам Шаабдурахманов ознакомился с планами федерации современного пятиборья Узбекистана. На встрече принимали участие представители федерации современного пятиборья Узбекистана во главе с председателем Бахромжоном Газиевым и ответственные лица НОК.
В ходе беседы руководство федерации представило свои планы. Согласно предоставленной информации, молодёжная сборная в настоящее время проводит международные учебно-тренировочные сборы в Кыргызстане. После этого команда примет участие в нескольких международных турнирах. В будущем команда будет участвовать на Азиатских играх 2022 года в Ханчжоу, а затем и на Олимпийских играх 2024 года в Париже.
Специалисты высоко оценивают возможности Садриддина Кобилжанова, Александра Кутьянудиса и Самиры Абзаловой. Также было отмечено, что в будущем есть возможность завоевать 2 лицензии по этому виду спорта на Парижские Олимпийские игры 2024 года. В свою очередь, глава МОК поддержал планы федерации и выразил готовность оказать содействие со стороны Комитета.