Prezident qarorining ijrosi amalda
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan joriy yilning 11 mart kuni imzolangan “Yilqichilik va ot sportini yana-da rivojlantirish hamda zamonaviy beshkurash va polo sport turini ommalashtirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori ijrosini taʼminlash maqsadida amaliy ishlar olib borilmoqda. O‘zbekiston yilqichilik va ot sporti federatsiyasi hamda O‘zbekiston polo federatsiyasi raisi Bahromjon Gaziyev boshchiligidagi ishchi guruh ayni paytda Respublikamiz bo‘ylab viloyatlardagi ot sportiga ixtisoslashgan maktablar va yirik otxonalarni ko‘zdan kechirmoqda.
Mutasaddilar dastlab Samarqand viloyatida bo‘lishdi. Hozir esa Andijon viloyatidagi asosiy otxona va ot sportiga ixtisoslashgan maktablar o‘rganilmoqda. Maʼlumki, yurtimizda axalteke va qorabayir otlarini yetishtiradigan ko‘plab mutaxassislar mavjud. Ishchi guruh tashrif davomida hududlardagi ana shunday vakillar bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha bir qator istiqbolli kelishuvlarga erishmoqda. Maqsad esa mamlakatimizda zotdor va naslli otlarni ko‘paytirish orqali ot eksportini yo‘lga qo‘yish, yurtimizda ot sportini yana-da rivojlantirishdir.
O‘rganishlar natijasida aniqlangan kamchilik va muammolar muhokama qilinib, kerakli tavsiyalar berildi. Taʼkidlash joiz, federatsiya rahbariyati kelgusida Respublikamizning barcha hududlariga safar uyushtirib, viloyatlarning bu boradagi imkoniyatlarini o‘rganib chiqishni rejalashtirgan.

In order to implement the Presidential Decree, long-term plans are being implemented
A lot of work is being done to implement the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev "On additional measures for the further development of horse breeding and equestrian sports, as well as the popularization of modern pentathlon and polo" dated March 11, 2021. A working group headed by the chairman of the Federation of Horse Breeding and equestrian sports and the Polo Federation of Uzbekistan Bahromjon Gaziev is currently inspecting schools specializing in equestrian sports and large stables throughout the Republic.
First, the responsible persons visited the Samarkand region. And now they are studying the potential of the Andijan region, schools that specialize in equestrian sports and the main stable of the region. It is known that there are many specialists in breeding Akhalteke and Karabair horses in our country. During the visit, the working group reached a number of promising agreements on cooperation with such specialists in the regions. The main goal of such cooperation is to establish the export of horses by increasing the number of thoroughbred horses in the country, for the further development of equestrian sports in Uzbekistan.
During the study, some problems and shortcomings were identified. The managers discussed them and gave appropriate recommendations for their elimination. It should be noted that the leadership of the federation plans to visit all regions of the Republic and study their potential regarding horse breeding and equestrian sports.