18 Sentyabr 2023 3420
Saudiya Arabistonida ogʻir atletika boʻyicha jahon chempionati oʻz yakuniga yetdi. Parij-2024 Olimpiadasi yoʻlida litsenzion xarakterga ega boʻlgan mazkur musobaqada Oʻzbekiston terma jamoasi munosib qatnashdi.
Chempionat davomida sportchilarimiz 4 ta oltin, 2 ta kumush va 1 ta bronza medallarini jamgʻarishdi. Barcha medallarni yigitlarimiz keltirishdi. Bu orqali erkaklar terma jamoamiz medallar jamgʻarish boʻyicha Xitoydan soʻng ikkinchi, ochkolar klassifikatsiyasi boʻyicha esa Armaniston, Xitoy, Eron, Kolumbiyadan soʻng beshinchi pogʻonadan joy egalladi. Shohsupaga koʻtarilgan atletlarimiz:
-81 kg: Muhammadqodir Toshtemirov (dast koʻtarish)
-109 kg: Akbar Joʻrayev (dast koʻtarish)
-109 kg: Ruslan Nurudinov (siltab koʻtarish)
-109 kg: Akbar Joʻrayev (ikki kurash)
-109 kg: Akbar Joʻrayev (siltab koʻtarish)
-109 kg: Ruslan Nurudinov (ikki kurash)
-81 kg: Muhammadqodir Toshtemirov (ikki kurash)
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasi, sportchi va murabbiylarimizni ushbu natija bilan qutlab, ularning kelgusi faoliyatida ham omad tilab qoladi. Endi terma jamoamiz Osiyo oʻyinlarida ishtirok etish uchun Saudiya Arabistonidan Xitoyga yoʻl oladi.

18 Сентября 2023 3419
В Саудовской Аравии завершился чемпионат мира по тяжёлой атлетике. Сборная Узбекистана достойно приняла участие в данном первенстве планеты, имеющий лицензионный характер на пути к Олимпиаде Париж-2024.
В рамках состязаний наши соотечественники завоевали 4 золотые, 2 серебряные и 1 бронзовую медали. Благодаря этому мужская сборная Узбекистана заняла второе место по количеству завоёванных наград после Китая и пятое место в очковой классификации после Армении, Китая, Ирана, Колумбии. Медалисты сборной Узбекистана:
-81 кг: Мухаммадкодир Тоштемиров (рывок)
-109 кг: Акбар Джураев (рывок)
-109 кг: Руслан Нурудинов (толчок)
-109 кг: Акбар Джураев (по сумме двух упражнений)
-109 кг: Акбар Джураев (толчок)
-109 кг: Руслан Нурудинов (по сумме двух упражнений)
-81 кг: Мухаммадкодир Тоштемиров (по сумме двух упражнений)
Национальный Олимпийский комитет поздравляет Федерацию тяжёлой атлетики Узбекистана, спортсменов и тренеров с этим результатом, желает удачи в их дальнейшей деятельности. Теперь отечественная сборная отправится из Саудовской Аравии в Китай для участия в Азиатских играх.