4 Sentyabr 2023 2578
7-10-sentyabr kunlari Xiva shahridagi “Ichan qalʼa” majmuasida Xalqaro etnosport festivali boʻlib oʻtadi. Tadbir davomida oʻzbek milliy madaniyati, qadriyatlari va urf-odatlari koʻrgazmasi, xalq oʻyinlarini oʻzida jamlagan chiqishlar, bahodirlar oʻyini va tosh koʻtarish, mas-restling va oʻzbek jang sanʼati boʻyicha jahon chempionatlari, belbogʻli kurash boʻyicha xalqaro turnirlar oʻtkaziladi.
Boʻlajak festivalda 1884 nafar ishtirokchi qatnashadi. Bu raqamlarning deyarli yarmi xorijliklarning hissasiga toʻgʻri kelishi unga boʻlgan qiziqish doirasi katta ekanidan dalolat beradi. Boy madaniy merosimizdan bahramand boʻlishni istasangiz, “Ochiq osmon ostidagi muzey”ga marhabo!

Добро пожаловать в международный фестиваль
С 7 по 10 сентября в комплексе "Ичан кала" в Хиве пройдёт Международный фестиваль этноспорта. В рамках мероприятия состоится выставка узбекской национальной культуры, ценностей и традиций, богатырские игры, чемпионаты мира по мас-рестлингу и узбек жанг санати, международные турниры по белбогли курашу (борьбе на поясах).
В предстоящем фестивале примут участие 1884 участника. Тот факт, что почти половина из них - иностранцы, свидетельствует о большом интересе к данному спортивному празднику. Приглашаем всех желающих воочию стать свидетелем богатого культурного наследия Узбекистана и окунуться в море спортивных событий!