3 Sentyabr 2023 1899
Bugun yurtimizdagi sportsevar yoshlar mamlakatimizning 16 shahrida “Bir vatanda, bir vaqtda, bir masofaga, bir maqsadda – birga yuguramiz!” shiori ostidagi Oʻzbekiston Respublikasi Mustaqilligining 32 yilligiga bagʻishlab oʻtkazilgan “Yangi nafas” ommaviy yugurish marafonida jam boʻlishdi. Mazkur sport bayramida har bir hudud va Qoraqalpogʻiston Respublikasi bilan hisoblaganda 100 000 nafarga sport ixlosmandlari toʻplandi. Birgina Toshkent shahrida “Humo arena” majmuasi oldida oʻtgan tadbirda 50 ta oliy oʻquv yurtidan 3000 nafarga yaqin talaba yoshlar, umumiy hisobda esa 7 000 nafardan ziyod ishtirokchi qatnashdi.
Tadbirning ochilish marosimida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi xavfsizlik kengashi kotibi, Oʻzbekiston triatlon federatsiyasi raisi Viktor Mahmudov, Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari Zulayho Mahkamova, Yoshlar siyosati va sport vaziri Adham Ikramov, Ichki ishlar vaziri, general-leytenant Poʻlat Bobojonov, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov, Milliy Olimpiya qoʻmitasi Bosh kotibi Oybek Kasimov, shuningdek, “Oʻzbekneftgaz” aksiyadorlik jamiyati, mamlakat yengil atletika federatsiyasi va bir qator mutasaddi tashkilotlar rahbariyati ishtirok etdi. Rasmiylar oʻz nutqlarida bu kabi ommaviy sport bayramlari Prezidentimiz ilgari surayotgan yoshlar orasida sogʻlom turmush tarzi targʻibotini kuchaytirishda alohida oʻrin tutishini taʼkidlashdi.
Musobaqa dasturiga muvofiq, Toshkentdagi bahslar 3 va 10 km masofada oʻtkazildi. Qolgan shaharlarda esa “Yangi nafas” harakatining ramziy masofasi – 3 km masofada poygalar tashkil qilindi. 7 yoshdan 70 yoshgacha boʻlgan ishtirokchilarni oʻzida jamlagan bahslarda mamlakatimizdagi 30 ta chet el davlatlarining vakillari, qolaversa, qoʻshni Qozogʻiston, Tojikiston, Qirgʻiziston va Turkmanistondan tashrif buyurgan 400 nafar sportchilar ham oʻz omadini sinab koʻrdi.

3 Сентября 2023 1897
Сегодня спортивная молодёжь нашей страны в 16 городах республики участвовали в массовом забеге «Янги нафас», приуроченном 32-й годовщине Независимости Республики Узбекистан под девизом “На одной Родине, в одно время, на одну дистанцию, с одной целью – бегаем вместе!“. На данном спортивном празднике собралось около 100 000 сторонников здорового образа жизни по всей Республике. Только в Ташкенте в мероприятии, прошедшем перед ледовым дворцом “Хумо Арена”, приняли участие около 3000 студентов из 50 вузов, а в общей сложности более 7000 участников.
На церемонии открытия присутствовали Секретарь Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан, председатель Федерации триатлона Узбекистана Виктор Махмудов, заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан Зулайхо Махкамова, министр Молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, министр Внутренних дел Генерал-лейтенант Пулат Бобожонов, министр Высшего образования, науки и инноваций Иброхим Абдурахмонов, Генеральный секретарь Национального Олимпийского комитета Ойбек Касимов, а также руководство Акционерного общества "Узбекнефтегаз", Федерации лёгкой атлетики страны и ряда Организаций. В своём выступлении официальные лица особо подчеркнули, что подобные массовые спортивные праздники играют особую роль в усилении пропаганды здорового образа жизни среди молодёжи, которую продвигает наш Президент.
В Ташкенте, согласно программе соревнований, лучших определили на дистанциях 3 и 10 км. В остальных же городах были организованы забеги на символическую дистанцию "Янги нафас" – 3 км. В состязаниях, в которых выступили спортсмены в возрасте от 7 до 70 лет, участвовали представители 30 зарубежных стран, а также 400 атлетов из Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана и Туркменистана.