Tokio-2020 yo‘llanmalarining 70 foizi taqsimlab bo‘lindi
Barchamiz orzuqib kutayotgan Tokio-2020 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlari startiga 67 kun qoldi. Xalqaro Olimpiya qo‘mitasining maʼlum qilishicha, ayni paytga kelib litsenziyalarning 70 foizi o‘z egalarini topgan.
Raqamlar bo‘yicha aytadigan bo‘lsak, hozirda 7800 dan ortiq sportchi Olimpiada ishtirokchilariga aylanib ulgurdi. Hozirgi kunga kelib, reyting va kvalifikatsion turnirlar orqali bir qator sport turlarida o‘ynaladigan yo‘llanmalar o‘z egalarini kutmoqda.
Futbol, sport kurashlari, velosportning shosse va trek, gandbol, chim ustida xokkey, voleybol, qoyaga chiqish, suv polosi, suvga sakrash, ot sporti bo‘yicha yo‘llanmalar taqsimlab bo‘lingan. 5 iyulgacha barcha sport turlari bo‘yicha litsenziyalar to‘liq taqsimlanadi.
Eslatib o‘tamiz, hozirgacha O‘zbekiston delegatsiyasi Olimpiya o‘yinlariga 41 ta, Paralimpiya o‘yinlariga esa 16 ta yo‘llanma qo‘lga kiritgan. Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlari 23 iyul – 8 avgust, Paralimpiya o‘yinlari esa 24 avgust – 5 sentyabr kunlari bo‘lib o‘tadi.

70 процентов лицензий Токио-2020 уже распределены
До старта самых важных спортивных событий четырёхлетия — Олимпийских и Паралимпийских игр Токио-2020 осталось 67 дней. Международный Олимпийский комитет (МОК) сообщил о распределении 70 процентов лицензий Токио-2020.
Таким образом, более 7800 спортсменов уже стали участниками предстоящей Олимпиады. Оставшиеся квоты будут разыграны согласно рейтингам, а также посредством квалификационных соревнований.
При этом в футболе, водном поло, спортивной борьбе, велоспорте на треке и шоссе, гандболе, хоккее на траве, волейболе, скалолазании, прыжках в воду, конном спорте распределение путевок уже завершилось. До 5 июля лицензии по всем видам спорта уже будут полностью распределены.
Напоминаем, до настоящего времени делегация Узбекистана завоевала 41 лицензий на Олимпийские и 16 лицензий на Паралимпийские игры. Олимпиада в Токио пройдёт с 23 июля по 8 августа, а Паралимпиада — с 24 августа по 5 сентября.