Tokio-2020 yo‘llanmalarining 70 foizi taqsimlab bo‘lindi
Barchamiz orzuqib kutayotgan Tokio-2020 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlari startiga 67 kun qoldi. Xalqaro Olimpiya qo‘mitasining maʼlum qilishicha, ayni paytga kelib litsenziyalarning 70 foizi o‘z egalarini topgan.
Raqamlar bo‘yicha aytadigan bo‘lsak, hozirda 7800 dan ortiq sportchi Olimpiada ishtirokchilariga aylanib ulgurdi. Hozirgi kunga kelib, reyting va kvalifikatsion turnirlar orqali bir qator sport turlarida o‘ynaladigan yo‘llanmalar o‘z egalarini kutmoqda.
Futbol, sport kurashlari, velosportning shosse va trek, gandbol, chim ustida xokkey, voleybol, qoyaga chiqish, suv polosi, suvga sakrash, ot sporti bo‘yicha yo‘llanmalar taqsimlab bo‘lingan. 5 iyulgacha barcha sport turlari bo‘yicha litsenziyalar to‘liq taqsimlanadi.
Eslatib o‘tamiz, hozirgacha O‘zbekiston delegatsiyasi Olimpiya o‘yinlariga 41 ta, Paralimpiya o‘yinlariga esa 16 ta yo‘llanma qo‘lga kiritgan. Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlari 23 iyul – 8 avgust, Paralimpiya o‘yinlari esa 24 avgust – 5 sentyabr kunlari bo‘lib o‘tadi.

70 percent of Tokyo 2020 licenses have already been distributed
There are 67 days left before the start of the most important sporting events of the quadrennial — the Tokyo 2020 Olympic and Paralympic Games. The International Olympic Committee (IOC) announced the distribution of 70 percent of Tokyo 2020 licenses.
Thus, more than 7800 athletes have already become participants of the upcoming Olympics. The remaining quotas will be drawn according to the ratings, as well as through qualification competitions.
At the same time, in football, water polo, wrestling, track and highway cycling, handball, field hockey, volleyball, rock climbing, diving, equestrian sports, the distribution of permits has already been completed. By July 5, licenses for all sports will already be fully distributed.
We remind you that so far the delegation of Uzbekistan has won 41 licenses for the Olympic and 16 licenses for the Paralympic Games. The Olympic Games in Tokyo will be held from July 23 to August 8, and the Paralympics - from August 24 to September 5.