“Ular Tokioga borishadi” loyihamiz davom etadi. Bugun sizlar bilan yunon-rum kurashi bo‘yicha terma jamoamiz vakili, 2 karra jahon chempionati sovrindori Rustam Assakalov haqida gaplashamiz.
Rustam Sxatbayevich Assakalov 1984-yil 13-iyul kuni Rossiya Federatsiyasining Krasnodar o‘lkasida tug‘ilgan. 2012-yildan O‘zbekiston terma jamoasi aʼzosi. Assakalovning terma jamoamiz tarkibidagi ilk yirik musobaqasi 2013-yilgi Osiyo chempionati bo‘ldi. Polvonimiz ushbu musobaqada zafar quchib, sportimiz muxlislari eʼtiborini qozondi. Murabbiylari – Vladimir Xolodayev, Kamil Fatkullin, Ravshan Ro‘ziqulov.
2014-yil qitʼa birinchiligida kumush medalni, o‘sha yili Janubiy Koreyada o‘tgan Osiyo o‘yinlarida esa chempionlikni qo‘lga kiritdi.
2015-yil Osiyo chempionati yana oltin, jahon chempionati esa kumush medal bilan yakunlandi. Dunyo birinchiligidagi ushbu natija unga Rio-2016 yo‘llanmasini taqdim qildi. Olimpiadada esa hamyurtimiz kuchli sakkizlikdan joy olgan.
2017-yil Nyu-Dehlidagi Osiyo chempionatida bronza medaliga sazovor bo‘ldi. 2018-yil hamyurtimiz uchun ancha omadli keldi. Bu yil Assakalov Bishkekda o‘tgan qitʼa birinchiligida oltin, Indoneziyadagi Osiyo o‘yinlarida esa kumush medal sohibi bo‘ldi.
2019-yil ham qitʼa chempionati bilan boshlandi. Sianda o‘tgan musobaqada Rustam navbatdagi bronza medalini o‘z hisobiga qo‘shib qo‘ydi.
Shu yil Nur-Sultanda o‘tgan JCH esa alohida mavzu. 35 yoshida -87 kg vazn toifasida ishtirok etib, 2 karra jahon chempioni Metexan Bashar (Turkiya), Aleksandr Komarov (Rossiya) kabi kabi nomdor raqiblarni “tushe” holatida mag‘lub etishga muvaffaq bo‘ldi. Yarim finalda Viktor Lorins (Vengriya) bilan 1:1 hisobi qayd etildi. So‘nggi ballni Lorins qo‘lga kiritgani uchun Assakalov bronza medali uchun uchun kurashadigan bo‘ldi. Biroq asosiysi uning yarim finalga chiqqani edi. Boisi chorak finaldagi g‘alaba unga bir vaqtning o‘zida Tokio-2020 eshiklarini ham ochgan. Yakunda ushbu musobaqada kurashchimiz bronza medalini qo‘lga kiritdi.

"They will defend the honor of the country in Tokyo": successful participant of the licensed World Cup Rustam Assakalov
We continue the project "They will defend the honor of the country in Tokyo". Today we will tell you about the activities of the representative of the national team in Greco-Roman wrestling, two-time World Cup medalist Rustam Assakalov.
Assakalov Rustam Shatbaevich was born on July 13, 1984 in the Krasnodar Territory (Russian Federation). Since 2012, the representative of the National team of Uzbekistan. His first major competition as a member of the national team of Uzbekistan was the 2013 Asian Championship, where Assakalov managed to win the title of champion of the continent. Coaches-Vladimir Kholodaev, Kamil Fatkullin, Ravshan Ruzikulov.
In 2014, Assakalov was awarded silver in the continental championship, and at the Asian Games in Incheon he won the title of champion.
He won a gold medal at the 2015 Asian Championships, and a silver medal at the World Championships. Thanks to the result at the World Cup, he was awarded the license of the Rio 2016 Olympic Games. At this Olympiad, he entered the top eight.
At the 2017 Asian Championship in New Delhi, the wrestler became the bronze medalist. 2018 was one of the most successful years for Assakalov. That year, he won gold in the continental championship, and silver at the Asian Games in Indonesia.
And 2019 began with the Asian Championship. The competition was held in the city of Cian, where Assakalov added another bronze medal to his piggy bank.
In the same year, the World Championship was held in the city of Nur-Sultan (Kazakhstan). The 35-year-old wrestler, who competed in the weight category -87 kg, defeated two-time world champion Metehen Bashar( Turkey), Alexander Komarov (Russia) at the expense of "touch". In the semifinals, he fought with Viktor Lorints (Hungary). The fight ended with a score of 1: 1, but the last point was counted to Lorinets and our wrestler had to go to the carpet for the bronze medal. The main thing is that Assakalov reached the semifinals. As a result, having won bronze, he was awarded a license for the Tokyo 2020 Olympics.