“Ular Tokioga borishadi” loyihamiz davom etadi. Bugun sizlar bilan yunon-rum kurashi bo‘yicha terma jamoamiz vakili, 2 karra jahon chempionati sovrindori Rustam Assakalov haqida gaplashamiz.
Rustam Sxatbayevich Assakalov 1984-yil 13-iyul kuni Rossiya Federatsiyasining Krasnodar o‘lkasida tug‘ilgan. 2012-yildan O‘zbekiston terma jamoasi aʼzosi. Assakalovning terma jamoamiz tarkibidagi ilk yirik musobaqasi 2013-yilgi Osiyo chempionati bo‘ldi. Polvonimiz ushbu musobaqada zafar quchib, sportimiz muxlislari eʼtiborini qozondi. Murabbiylari – Vladimir Xolodayev, Kamil Fatkullin, Ravshan Ro‘ziqulov.
2014-yil qitʼa birinchiligida kumush medalni, o‘sha yili Janubiy Koreyada o‘tgan Osiyo o‘yinlarida esa chempionlikni qo‘lga kiritdi.
2015-yil Osiyo chempionati yana oltin, jahon chempionati esa kumush medal bilan yakunlandi. Dunyo birinchiligidagi ushbu natija unga Rio-2016 yo‘llanmasini taqdim qildi. Olimpiadada esa hamyurtimiz kuchli sakkizlikdan joy olgan.
2017-yil Nyu-Dehlidagi Osiyo chempionatida bronza medaliga sazovor bo‘ldi. 2018-yil hamyurtimiz uchun ancha omadli keldi. Bu yil Assakalov Bishkekda o‘tgan qitʼa birinchiligida oltin, Indoneziyadagi Osiyo o‘yinlarida esa kumush medal sohibi bo‘ldi.
2019-yil ham qitʼa chempionati bilan boshlandi. Sianda o‘tgan musobaqada Rustam navbatdagi bronza medalini o‘z hisobiga qo‘shib qo‘ydi.
Shu yil Nur-Sultanda o‘tgan JCH esa alohida mavzu. 35 yoshida -87 kg vazn toifasida ishtirok etib, 2 karra jahon chempioni Metexan Bashar (Turkiya), Aleksandr Komarov (Rossiya) kabi kabi nomdor raqiblarni “tushe” holatida mag‘lub etishga muvaffaq bo‘ldi. Yarim finalda Viktor Lorins (Vengriya) bilan 1:1 hisobi qayd etildi. So‘nggi ballni Lorins qo‘lga kiritgani uchun Assakalov bronza medali uchun uchun kurashadigan bo‘ldi. Biroq asosiysi uning yarim finalga chiqqani edi. Boisi chorak finaldagi g‘alaba unga bir vaqtning o‘zida Tokio-2020 eshiklarini ham ochgan. Yakunda ushbu musobaqada kurashchimiz bronza medalini qo‘lga kiritdi.

«Они будут защищать честь страны в Токио»: успешный участник лицензионных ЧМ Рустам Ассакалов
Продолжаем проект «Они будут защищать честь страны в Токио». Сегодня мы вам расскажем о деятельности представителя сборной по греко-римской борьбе, двукратном призёре ЧМ Рустаме Ассакалове.
Ассакалов Рустам Схатбаевич родился 13 июля 1984 года в Краснодарском крае (Российская Федерация). С 2012 года представитель Национальной сборной Узбекистана. Его первым крупным соревнованием в составе сборной Узбекистана стал чемпионат Азии 2013 года, где Ассакалову удалось завоевать титул чемпиона континента. Тренеры — Владимир Холодаев, Камил Фаткуллин, Равшан Рузикулов.
В 2014 году в первенстве континента Ассакалов удостоился серебра, а на Азиатских играх в Инчеоне завоевал титул чемпиона.
На чемпионате Азии 2015 года он выиграл золотую медаль, а в первенстве мира — серебро. Благодаря результату на ЧМ он удостоился лицензии Олимпийских игр Рио-2016. На этой Олимпиаде он вошёл в первую восьмёрку.
На чемпионате Азии 2017 года в Нью-Дели борец стал бронзовым призёром. 2018 год стал одним из успешных для Ассакалова. В том году в первенстве континента он завоевал золото, а на Азиатских играх в Индонезии — серебро.
И 2019 год начался с чемпионата Азии. Соревнование проходило в городе Циан, где Ассакалов добавил ещё одну бронзовую медаль в свою копилку.
В том же году состоялся чемпионат мира в городе Нур-Султан (Казахстан). 35 летний борец, выступавший в весовой категории -87 кг победил двукратного чемпиона мира Метехена Башара (Турция), Александра Комарова (Россия) за счёт «туше». В полуфинале он поборолся с Виктором Лоринцем (Венгрия). Бой завершился со счётом 1:1, однако последнее очко было засчитано Лоринцу и нашему борцу пришлось выйти на ковёр за бронзовую медаль. Главное — что Ассакалов вышел в полуфинал. В итоге, завоевав бронзу, он удостоился лицензии на Олимпиаду Токио-2020.