Ommaviy sport ixlosmandlari uchun yana bir bayram yaqin
3-sentyabr kuni mamlakatimizning 16 ta shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Mustaqilligining 32 yilligiga bagʻishlangan “Yangi nafas” ommaviy yugurish musobaqasi boʻlib oʻtadi. Bugun Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasida mazkur tadbirga bagʻishlangan matbuot anjumani tashkil etildi. Unda federatsiya mutasaddilari va tashkiliy qoʻmita aʼzolari OAV xodimlariga boʻlajak musobaqa haqida atroflicha maʼlumot berishdi.
Mazkur ommaviy yugurish musobaqasi Toshkent, Nurafshon, Guliston, Andijon, Namangan, Fargʻona, Jizzax, Samarqand, Navoiy, Buxoro, Qorovulbozor, Termiz, Qarshi, Gʻuzor, Xiva va Nukus shaharlarida boʻlib oʻtadi. Poytaxtimizda ishtirokchilar 3 va 10 km masofalarga yugurishsa, qolgan hududlarda faqat 3 km masofadagi bahslar tashkil qilinadi. Anʼanaga muvofiq, bu galgi tadbir ham “Bir vatanda, bir vaqtda, bir masofaga, bir maqsadda – birga yuguramiz!” shiori ostida oʻtkaziladi.
Mutasaddilarning taʼkidlashicha, bu yilgi bahslarga Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Tojikiston, Turkmaniston kabi qoʻshni mamlakatlardan ham sportchilar taklif etilgan. Hisob-kitoblarga koʻra, poytaxtimizda 5500, qolgan har bir shaharda kamida 2000 nafar ishtirokchi boʻlajak poygada qatnashishi kutilmoqda. Oʻzbekiston yengil atletika federatsiyasi hamda “Oʻzbekneftgaz” AJ hamkorligida oʻtkazilayotgan mazkur loyiha aholi oʻrtasida sogʻlom turmush tarzini targʻib qilishga hissa qoʻshadi.
Toshkent shahrida oʻtkaziladigan poygalarda ishtirok etishni istagan koʻngillilar “Iticket.uz” platformasi orqali roʻyxatdan oʻtishlari mumkin. 3 km masofadagi poygada 9, 10 kmga kechadigan bellashuvlarda esa 14 yoshdan katta boʻlgan barcha qatnasha oladi. Poygalar 3-sentyabr kuni soat 06:30 da 16 shaharda start oladi.
Anjuman davomida yaqinlashib kelayotgan jahon chempionatida Oʻzbekiston terma jamoasining tayyorgarligi haqida ham toʻxtalib oʻtildi. Federatsiya Bosh kotibi Kamoliddin Roʻzimuhammedovga koʻra, barcha atletlarimiz boʻlajak dunyo birinchiligiga qizgʻin hozirlik koʻrishmoqda. Jumladan, Safina Sadullayevaga ukrainalik yangi murabbiy biriktirilgan boʻlib, Budapesht turniri hamyurtimizning xorijlik trener qoʻl ostidagi ilk startiga aylanadi.

10 Августа 2023 2430
3 сентября в 16 городах нашей страны пройдёт массовый забег “Янги нафас”, посвящённый 32-й годовщине Независимости Республики Узбекистан. Сегодня в Федерации лёгкой атлетики страны состоялась пресс-конференция, посвящённая этому мероприятию. В ней официальные лица Федерации и члены оргкомитета подробно рассказали сотрудникам СМИ о предстоящих состязаниях.
Соревнования по массовому бегу пройдут в Ташкенте, Нурафшоне, Гулистане, Андижане, Намангане, Фергане, Джизаке, Самарканде, Навои, Бухаре, Коровулбозоре, Термезе, Карши, Гузаре, Хиве и Нукусе. В столице участники бегут на дистанции 3 и 10 км, а в остальных регионах организуются соревнования только на дистанции 3 км. По традиции, на этот раз мероприятие также проходит под девизом “На одной Родине, в одно время, на одну дистанцию, с одной целью – бегаем вместе!“.
По словам официальных лиц, на этот раз для участия в массовом забеге приглашены спортсмены из соседних стран, таких как Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан, Туркменистан. В нашей столице ожидается участие 5500 атлетов, а в каждом другом городе-не менее 2000. Данный проект, проводимый в сотрудничестве с Федерацией лёгкой атлетики Узбекистана и АО “Узбекнефтегаз”, способствует пропаганде здорового образа жизни среди населения.
Желающие участвовать в забеге в столице могут зарегистрироваться через платформу «Iticket.uz». В предстоящих состязаниях на 3 км могут участвовать все желающие старше 9 лет, а на 10 км - все желающие старше 14 лет. Забег стартует 3 сентября в 06:30 в 16 городах.
В ходе конференции было также затронуто участие сборной Узбекистана в предстоящем чемпионате мира. По словам Генерального секретаря Федерации Камолиддина Рузимухаммедова, все отечественные атлеты активно готовятся к предстоящему чемпионату мира. В частности, Сафина Садуллаева готовится с новым украинским тренером, а Будапештский турнир станет первым стартом нашей соотечественницы под руководством иностранного наставника.