12 yillik tarix yangilandi: Oʻzbek dzyudochisi yana “Masters” turnirining gʻolibiga aylandi
Dzyudo boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi Vengriya mezbonlik qilayotgan “Masters” turniridagi ishtirokini yakunladi. Unda Muzaffarbek Toʻraboyev -100 kg vazn toifasida gʻalaba qozonib, oʻzbek dzyudosi uchun 12 yil kutilgan oltin medalni taqdim qildi.
Musobaqani ikki karra Olimpiada va jahon chempioni Lukash Krpalek ustidan qozonilgan gʻalaba bilan boshlagan Toʻraboyev chempionlik yoʻlida Sheydi Elnaxas (Kanada), Mixael Korrel (Niderlandiya), Boyan Dosen (Serbiya) va Peter Paltchik (Isroil) kabi sportchilarni dogʻda qoldirdi. Shuningdek, bugun -90 kg vazn toifasida ishtirok etgan Davlat Bobonov bronza medaliga sazovor boʻldi. Ushbu muvaffaqiyat evaziga Toʻraboyev 1800, Bobonov 900 reyting ochkosiga ega boʻlmoqda.
Qayd etish joiz, yilda bir bora oʻtkaziladigan “Masters” musobaqasida hamyurtlarimizdan soʻnggi bor Rishod Sobirov 2011-yil gʻalaba qozongan. Shu tariqa, Oʻzbekiston terma jamoasi bu yilgi turnirni 1 ta oltin va 2 ta bronza medallari bilan yakunlamoqda. Eslatib oʻtamiz, musobaqaning birinchi kunida Diyora Keldiyorova -52 kg vazn toifasida shohsupaning uchinchi pogʻonasidan joy olgan edi.

Обновлена 12-летняя история: узбекский дзюдоист вновь стал победителем турнира “Мастерс”
Сборная Узбекистана по дзюдо завершила участие в турнире “Мастерс” в Венгрии. Чемпион мира Ташкент-2022 Музаффарбек Турабоев одержал победу в весовой категории до 100 кг и завоевал золотую медаль, которую узбекская школа дзюдо ждала 12 лет.
Начав турнир с победы над двукратным Олимпийским чемпионом и победителем первенства планеты Лукашем Крпалеком, Турабоев одолел одного за другим на своём чемпионском пути: Шейди Элнахас (Канада), Михаэль Коррел (Нидерланды), Боян Досен (Сербия) и Петер Пальчик (Израиль). Также сегодня Бобонов завоевал бронзовую медаль в весовой категории до 90 кг. В обмен на этот успех Турабоев записывает в свой актив 1800 рейтинговых очков, а Бобонов-900.
Стоит отметить, что последний раз на ежегодном турнире серии «Мастерс» прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан в 2011 году в честь Ришода Собирова. Таким образом, сборная нашей страны завершает соревнования в Будапеште с 1 золотой и 2 бронзовыми медалями. Напомним, что в первый день состязаний Диёра Келдиёрова заняла третье место в весовой категории до 52 кг.