Yosh ogʻir atletikachilarimiz qitʼada tengsiz!
Hindistonning Nyu-Deli shahri mezbonlik qilgan ogʻir atletika boʻyicha oʻsmirlar va yoshlar oʻrtasidagi Osiyo chempionati oʻz yakuniga yetdi. Musobaqaning soʻnggi kunida eng ogʻir vazn toifalarida kechgan bellashuvlarda Oʻzbekiston terma jamoasi aʼzolari 3 ta oltin va 3 ta bronza medallariga sazovor boʻlishdi.
-109 kg, yoshlar: Qurbonmurod Namozov (3 ta)
+81 kg, oʻsmirlar: Lolaxon Abdurashidova (siltab koʻtarish va ikki kurash)
+109 kg, yoshlar: Amir Abdullayev (dast koʻtarish)
Quvonarlisi, musobaqa yakunida U-20 yosh toifasida ham yigitlar, ham qizlar terma jamoamiz ochkolar boʻyicha umumjamoa hisobida birinchi oʻrinni qoʻlga kiritishdi. Yigitlarimiz medallar jamgʻarish yoʻnalishida ham 9 ta oltin, 6 ta kumush va 4 ta bronza medallari bilan peshqadamlik qilishdi. Qizlarimiz esa 8 ta kumush hamda 9 ta bronza medallariga egalik qilishdi.
Oʻsmirlar toifasida ham yurtdoshlarimiz oʻz soʻzlarini ayta olishdi. Yigitlarimiz 10 ta oltin, 4 ta kumush va 8 ta bronza medallari bilan umumjamoa hisobida birinchi boʻldilar. Qizlarimiz hisobida esa 4 ta oltin, 3 ta kumush va 8 ta bronza medal mavjud (4-oʻrin). Qayd etish joiz, har ikki jamoamiz ochkolar jamgʻarish boʻyicha ikkinchi natijani qayd etishdi.
Yoshlarimiz qoʻlga kiritgan jami medal: 9 ta oltin, 14 ta kumush va 13 ta bronza.
Oʻsmirlarimiz qoʻlga kiritgan jami medal: 14 ta oltin, 7 ta kumush va 16 ta bronza.
Umumiy hisobda: 23 ta oltin, 21 ta kumush va 29 ta bronza.
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi mazkur musobaqadagi ulkan natija bilan Oʻzbekiston ogʻir atletika federatsiyasi, yosh sportchi va murabbiylarimizni samimiy qutlab, ularga kelgusi faoliyatlarida ham omad hamda zafarlar tilaydi.

Юные отечественные тяжелоатлеты показали достойный результат на ЧА
Завершился чемпионат Азии по тяжёлой атлетике среди юниоров и молодёжи, который проходил в Нью-Дели (Индия). В последний день соревнований среди спортсменов тяжеловесов члены сборной Узбекистана завоевали по 3 золотые и бронзовые медали.
-109 кг, молодёжь: Курбонмурод Намозов (3 шт.)
+ 81 кг, юниоры: Лолахон Абдурашидова (толчок и по сумме двух упражнений)
+ 109 кг, юниоры: Амир Абдуллаев (рывок)
Приятно отметить, что по итогам ЧА U-20 и юноши, и девушки в общекомандном зачёте по очкам заняли первое место. Ребята также лидировали в медальном зачёте с 9 золотыми, 6 серебряными и 4 бронзовыми медалями. Девушки завоевали 8 серебряных и 9 бронзовых наград.
Также в юниорской категории наши соотечественники выступили достойно. Наши ребята стали первыми в общекомандном зачёте с 10 золотыми, 4 серебряными и 8 бронзовыми медалями. А на счету девушек 4 золотые, 3 серебряные и 8 бронзовых медалей (4 место). Стоит отметить, что обе отечественные команды показали второй результат по очкам.
Общее количество медалей молодёжной сборной: 9 золотых, 14 серебряных и 13 бронзовых.
Общее количество медалей юниорской сборной: 14 золотых, 7 серебряных и 16 бронзовых.
Итого: 23 золота, 21 серебро и 29 бронза.
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Федерацию тяжёлой атлетики страны, спортсменов и тренеров с достигнутым результатом на ЧА, желает им удачи и успехов в дальнейших выступлениях.