Emlanayotgan sportchilarimiz nazoratda
Maʼlumki, Tokio-2020 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida ishtirok etadigan delegatsiyamiz vakillari bosqichma bosqich koronavirusga qarshi emlanmoqda. Tartibga ko‘ra, emlangan har bir inson maʼlum muddat shifokorlar nazoratida bo‘lishi lozim. MOQ qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi vakillari emlangan sportchilarimizning salomatligini nazorat qilib borishmoqda.
Markaz vakillaridan iborat ishchi guruh dzyudo va gimnastika federatsiyalariga tashrif buyurishdi. Unda emlangan atletlarimizning salomatligi, organizmidagi o‘zgarishlar ko‘zdan kechirildi. Shuningdek, federatsiya bazalaridagi epidemiologik holat ham o‘rganilib, federatsiya shifokorlariga tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Badiiy gimnastika bo‘yicha terma jamoamiz qizlari Rossiyada o‘quv-mashg‘ulot yig‘inini olib borayotgan paytlarida emlanishgan edi. Shifokorlar qizlarimizning Bokuda o‘tgan Jahon kubogidan keyingi holati, shuningdek, koronavirusga qarshi emlanadigan federatsiyaning boshqa vakillarini ham ko‘zdan kechirishdi.

Athletes who received the vaccine are under control
As you know, representatives of the delegation of Uzbekistan who will take part in the Tokyo 2020 Olympic and Paralympic Games are gradually receiving a vaccine against coronavirus. According to the rules, a vaccinated person must be under the supervision of doctors for a certain time. Representatives of the Republican Scientific and Practical Center of Sports Medicine at the NOC monitor the health of athletes.
The working group, consisting of representatives of the RNPCSM, visited the judo and gymnastics federations, examined the health and well-being of athletes, as well as the changes that occur in their body. Also, the specialists studied the epidemiological state at the bases of the federations and gave appropriate recommendations to doctors.
Representatives of the rhythmic gymnastics team have already received the vaccine during the training camp in Russia. The doctors examined in detail the condition of the girls after the World Cup in Baku, as well as other representatives of the federation who should receive a drug against coronavirus.