Emlanayotgan sportchilarimiz nazoratda
Maʼlumki, Tokio-2020 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlarida ishtirok etadigan delegatsiyamiz vakillari bosqichma bosqich koronavirusga qarshi emlanmoqda. Tartibga ko‘ra, emlangan har bir inson maʼlum muddat shifokorlar nazoratida bo‘lishi lozim. MOQ qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi vakillari emlangan sportchilarimizning salomatligini nazorat qilib borishmoqda.
Markaz vakillaridan iborat ishchi guruh dzyudo va gimnastika federatsiyalariga tashrif buyurishdi. Unda emlangan atletlarimizning salomatligi, organizmidagi o‘zgarishlar ko‘zdan kechirildi. Shuningdek, federatsiya bazalaridagi epidemiologik holat ham o‘rganilib, federatsiya shifokorlariga tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Badiiy gimnastika bo‘yicha terma jamoamiz qizlari Rossiyada o‘quv-mashg‘ulot yig‘inini olib borayotgan paytlarida emlanishgan edi. Shifokorlar qizlarimizning Bokuda o‘tgan Jahon kubogidan keyingi holati, shuningdek, koronavirusga qarshi emlanadigan federatsiyaning boshqa vakillarini ham ko‘zdan kechirishdi.

Спортсмены, получившие вакцину находятся под контролем
Как известно, представители делегации Узбекистана, которые примут участие на Олимпийских и Паралимпийских играх Токио-2020 поэтапно получают вакцину против коронавируса. Согласно правилам, вакцинированный человек определённое время должен находиться под наблюдением врачей. Представители Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при НОК контролируют здоровье спортсменов.
Рабочая группа, в составе представителей РНПЦСМ посетили федерации дзюдо и гимнастики, осмотрели здоровье и самочувствие атлетов, а также, изменения, которые происходят в их организме. Также, специалисты изучили эпидемиологическое состояние на базах федераций и дали соответствующие рекомендации врачам.
Представительницы сборной по художественной гимнастике уже получали вакцину во время учебно-тренировочного сбора в России. Врачи детально осмотрели состояние девушек после Кубка Мира в Баку, а также, и остальных представителей федерации, которые должны получить препарат против коронавируса.