75 yoshni qarshi olgan Bahodir Maxsitovga munosib ehtirom koʻrsatildi
Kecha Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov qutlugʻ 75 yoshni qarshi olgani haqida xabar bergan edik. Bugun Adham Ikramov boshchiligidagi Yoshlar siyosati va sport vazirligi mutasaddilari, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qoʻmita raisining oʻrinbosarlari Ravshan Irmatov va Sherzod Tashmatov, Milliy Paralimpiya qoʻmitasi rahbariyati, sport faxriylari, B.Maxsitovning yaqinlari Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida taniqli davlat arbobini ushbu ayyom bilan qutlash uchun jam boʻlishdi.
Tadbir avvalida Bahodir Maxsitovichning faoliyati davomida turli sohalarda yurtimiz ravnaqi yoʻlidagi uzoq yillik samarali ishlari, sportimiz rivojiga qoʻshgan hissasi yod olindi. Mustaqil Oʻzbekiston delegatsiyasi oʻzining ilk yozgi va qishki Olimpiya oʻyinlaridagi ishtiroki aynan Bahodir Maxsitovichning sport sohasini rivojlantirishga masʼul etib tayinlangan davriga toʻgʻri kelgan. Bu orada Lillexammer-1994 qishki, Atlanta-1996 yozgi Olimpiya oʻyinlarida jonajon Oʻzbekistonimiz oʻzining Olimpiadalardagi ilk medallarini qoʻlga kiritdi. Shuningdek, mamlakatimizda Olimpizm harakatiga tamal toshi qoʻyilishida ham bevosita B.Maxsitovning xizmatlarini alohida eʼtirof etish mumkin.
Bugun tadbirda soʻz olgan rasmiylar u kishining boshqa xizmatlarini ham alohida eʼtirof etishdi. Xususan, 2020-yilning dekabr oyidan beri Oʻzbekiston sport faxriylari kengashi raisi sifatida faoliyat olib borayotgani, sportimiz fidoyilarining holidan xabar olish, ularni ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash, yosh sportchilarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash borasida amalga oshirayotgan ishlarini alohida taʼkidlashdi. Tadbir davomida Adham Ikramov kun qahramoniga vazirlikning esdalik sovgʻalarini topshirdi. Oybek Kasimov esa anʼanaga muvofiq, yubiley yoshni qarshi olayotgan sport faxriylariga atalgan MOQning esdalik medalini tantanali ravishda taqib qoʻydi.
B.Maxsitov faoliyati davomida sport sohasida hozirda turli lavozimlarda ishlayotgan mutasaddilarga ustozlik qilgan. Tadbirda Oʻzbekiston futbol assotsiatsiyasi, “Paxtakor” futbol klubi, Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Milliy Paralimpiya qoʻmitasi, Jismoniy tarbiya va sport boʻyicha mutaxassislarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish instituti, Oʻzbekiston sambo assotsiatsiyasi, Butunjahon belbogʻli kurash federatsiyasi va boshqa koʻplab tashkilotlar esdalik sovgʻalarini taqdim qilishdi. Sportimiz faxriylari soʻz olib, kengash raisiga oʻzlarining iliq tilaklarini yoʻllashdi.
Oʻz navbatida, Bahodir Maxsitovich koʻrsatilgan bunday eʼtibor va ehtiromdan boshi koʻkka yetgani, kelgusida ham mamlakatimiz sporti rivoji uchun qoʻlidan kelgan barcha yordamni koʻrsatishga tayyor ekanini bildirdi.

Достойное поздравление юбиляра Баходира Махситова!
Накануне мы сообщали, что председатель Совета ветеранов спорта Узбекистана Баходир Махситов встретил своё 75-летие. Сегодня официальные лица Министерства молодёжной политики и спорта во главе с Адхамом Икрамовым, Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, заместители председателя НОК Равшан Ирматов и Шерзод Ташматов, руководство Паралимпийского комитета страны, ветераны спорта, родственники Б.Махситова собрались в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана, чтобы поздравить известного государственного деятеля с юбилеем.
В начале мероприятия была отмечена многолетняя самоотверженная работа Баходира Махситовича на пути развития нашей страны в различных сферах. Стоит отметить, что участие делегации Независимого Узбекистана в первых летних и зимних Олимпийских играх пришлось именно к периоду работы Баходира Махситова на посту председателя Государственного комитета по физической культуре и спорту. На зимних Олимпийских играх Лиллехаммер-1994 и летних Атланта-1996 Узбекистан завоевал свои первые медали. А также можно отметить особую заслугу Б.Махситова  в развитии Олимпийского движения в нашей стране.
Официальные лица, выступившие сегодня на мероприятии, также особо отметили и другие заслуги этого человека. В частности, что он с декабря 2020 года является председателем Совета ветеранов спорта Узбекистана, проводит работу по всесторонней поддержке преданных своему делу ветеранов спорта. В свою очередь, данная благородная деятельность является примером для всей молодёжи. В ходе мероприятия Адхам Икрамов вручил юбиляру подарки от имени Министерства, а Ойбек Касимов - памятную медаль НОК, которой награждаются ветераны-юбиляры.
Б.Махситов за свою карьеру был наставником многих официальнх лиц, которые в настоящее время работают на различных должностях в сфере спорта. Памятные подарки также вручили Ассоциация футбола Узбекистана, футбольный клуб “Пахтакор”, Федерация профсоюзов, Национальный Паралимпийский комитет, Институт переподготовки и повышения квалификации специалистов по физической культуре и спорту, Ассоциация самбо Узбекистана, Всемирная федерация по белбогли курашу и многие другие организации. Ветераны узбекского спорта выразили свои искренние и тёплые пожелания председателю Совета.
В свою очередь, Баходир Махситович поблагодарил за столь пристальное внимание и заботу, выразил готовность и в дальнейшем оказывать всю возможную поддержку на пути развития спорта в нашей стране.