Shveytsariyada akademik eshkak eshish bo‘yicha so‘nggi litsenzion turnir start oldi
Shveytsariyaning Lyutsern shahrida akademik eshkak eshish bo‘yicha Tokio-2020 Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlariga yo‘llanma beruvchi so‘nggi musobaqa boshlandi. Jahon miqyosida o‘tkaziladigan mazkur bosqichda terma jamoamiz vakillari ham bahs olib borishadi.
Reglamentga ko‘ra, bugun va ertaga saralash, yarim final bahslari bo‘lib o‘tadi. 17 may kuni o‘tadigan final bellashuvlarida Tokio-2020 Olimpiadasining so‘nggi ishtirokchilari nomini bilib olamiz. Musobaqada terma jamoamiz quyidagi tarkib bilan ishtirok etmoqda:

The last licensed rowing tournament has started in Switzerland today
Today in Lucerne (Switzerland) the last rowing tournament starts, in which the licenses of the Tokyo Olympic and Paralympic Games will be played. The national team of Uzbekistan will also take part in this world-scale competition.
According to the regulations, the qualifying stage and the semifinals will be held today and tomorrow. And on May 17, the final will be held, following the results of which we will find out the last licensees of Tokyo 2020. Our team takes part in the competition with the following rowers:
MX2 (heavy weight):
Abdullo Muammadiyev
Anis Odinaev
M4:
Alisher Turdiev
Sardor Tulkinhuzhaev
Shukhrat Shodiev
Shokhzhakhon Nazhev
The National Olympic Committee of Uzbekistan wishes our rowers good luck and bright victories in the licensed tournament.