Parij-2024: Olimpiya shaharchasi va sport obyektlariga sayohat
Maʼlum qilganimizdek, shu kunlarda Fransiya poytaxtida Parij-2024 XXXIII yozgi Olimpiya oʻyinlarining tashkiliy masalalariga bagʻishlangan seminar boʻlib oʻtmoqda. Uning navbatdagi kunida mehmonlar uchun Olimpiya shaharchasi va bir qator sport obyektlari boʻylab ekskursiya tashkil etildi.
Tokio-2020 Olimpiadasidagi shaharchada maksimal darajada tejamkorlikdan foydalanish uchun yotoqlar kartondan (baquvvat qogʻoz materiallar) ishlangan edi. Fransiyaliklar ham ushbu anʼanani davom ettirishmoqda. Tokiodagidan farqli oʻlaroq, shaharcha ichidagi xonalar va atletlarning mashgʻulot zallari nisbatan keng va katta. Shaharcha Sena daryosi boʻyida qurilib, uning har ikki qirgʻogʻini egallab oladi. Daryodan oʻtish uchun maxsus koʻprik quriladi. Avval kinematografiya pavilyoni boʻlgan ulkan maydon Oʻyinlar davomida oshxona vazifasini bajarib beradi. Shubhasiz, shaharcha katta hududni oʻz ichiga oladi. Turli chekkalarga tezroq yetib borish uchun tashkiliy qoʻmita aʼzolariga samokat, mehmonlarga velosiped xizmatlari taqdim etiladi.
Olimpiya obyektlari boʻyicha ham bir qator jihatlarni sanab oʻtish mumkin. Asosiysi Parij-2024 eng kam obyektlar qurilgan Olimpiada sifatida tarixga kirmoqda. Bu esa davlat byudjetidan katta miqdorda pul ajratilib, hozirda qarovsiz yotgan Afina-2004, Rio-2016 kabi Olimpiadalarning obyektlari kabi qarovsiz qolib ketishining oldini oladi. Boʻlajak mezbonlar suv sporti turlari uchun 15 220 kishiga moʻljallangan yangi havza, shuningdek, 8000 tomoshabinni oʻz ichiga oladigan, Oʻyinlar davomida badminton hamda badiiy gimnastika bahslarini qabul qiladigan ikkita arenani yangidan qurgan xolos. Musobaqalarning aksariyat qismida koʻrgazma zallaridan foydalaniladi. Ekskursiya davomida bu boʻyicha batafsil maʼlumot berildi. 2024-yilning may oyidan binolarni jihozlash ishlari boshlanadi va qarabsizki, zallar bir necha hafta ichida dunyoning eng kuchli sportchilarini qabul qiladigan sport obyektiga aylanadi. Yana bir qiziq tomoni, baʼzi sport turlarining ikki xil obyektlarda oʻtishi. Jumladan, boks bellashuvlari “Arena Paris Nord” koʻrgazmasining maydonida tashkil etilsa, hal qiluv janglar 34 000 kishini sigʻdira oladigan “Rolan Garros stadioni"da oʻtadi.
Tadbir davomida Oʻzbekiston MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov Olimpiya oʻyinlaridan avval Parijda bir qator sport turlari boʻyicha terma jamoalarimiz uchun oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarini oʻtkazish boʻyicha muzokaralar olib bormoqda.

Париж 2024: экскурсия по Олимпийскому городку и спортивным объектам
Как мы сообщали ранее, в эти дни во французской столице проходит семинар, посвящённый организационным вопросам XXXIII Олимпийских игр Париж-2024. В рамках мероприятия для гостей была организована экскурсия по Олимпийской деревне и ряду спортивных объектов.
В Олимпийском городке Токио-2020 кровати были изготовлены из прочных бумажных материалов, чтобы максимально сэкономить средства. Эту традицию продолжают и французы. В отличие от Токио, комнаты и залы для тренировок спортсменов относительно просторные. Городок построен вдоль реки Сены и занимает оба её берега. Для того, чтобы перейти через реку сооружается специальный мост. Огромная площадь, которая раньше была кинематографическим павильоном, во время игр будет служить кухней. Очевидно, что городок занимает большую территорию. Членам оргкомитета будут предоставлены услуги самоката, а гостям-велосипеды, чтобы быстрее добраться до разных мест.
По Олимпийским объектам также можно перечислить ряд аспектов. Стоит отметить, что Париж-2024 войдёт в историю как Олимпиада с наименьшим количеством построенных объектов. А это в свою очередь позволит избежать того, что объекты останутся без присмотра, как и Олимпийские сооружения, такие как Афины-2004, Рио-2016, которые в настоящее время находятся без присмотра. Будущие хозяева построили новый Дворец водных видов спорта на 15 220 человек, а также арену, вмещающую 8 000 зрителей, на которых во время Игр будут проходить соревнования по бадминтону и художественной гимнастике. В большинстве состязаний используются выставочные залы. Об этом подробно рассказали во время экскурсии. С мая 2024 года начнутся работы по оборудованию помещений, залы через несколько недель превратятся в спортивный объект, в котором будут соревноваться сильнейшие спортсмены мира. Ещё один интересный факт заключается в том, что некоторые виды спорта проходят на двух разных объектах. В частности, боксерские бои будут организованы на выставочной площадке “Arena Paris Nord”, а финальные встречи пройдут на стадионе “Ролан Гаррос”.
В ходе мероприятия Генеральный секретарь НОК Узбекистана Ойбек Касимов ведёт переговоры о проведении перед Олимпиадой тренировочных сборов в Париже для команд по ряду видов спорта.