Medallar uchun egizaklar “jang”i
Egizaklarning bir-birlarini his qilishlari juda yuqori. Bu ilm-fan tomonidan isbotlangan. Katta sportda ilm-fanga asoslanib atletlarni tayyorlaydigan mamlakatlar bundan unumli foydalanmoqda.
Shu kunlarda Yaponiyaning Fukuoka shahrida suv sporti turlari boʻyicha jahon chempionati boʻlib oʻtayotgani haqida maʼlum qilgan edik. Sinxron suzish yoʻnalishining texnik duet dasturidan oʻrin olgan saralash bosqichida dastlabki toʻrt oʻrinni aynan egizaklar egallagan. Ular qolgan juftliklarni ancha katta farq bilan ortda qoldirishgan. Mutaxassislarning fikriga koʻra, finalda ham katta ehtimol bilan medallar uchun kurash aynan ular oʻrtasida kechadi.
Bu sinxron suzish uchun yangilik emas. Avvalgi jahon chempionatlarida ham bunga oʻxshash holat koʻp uchragan. Xususan, oʻtgan yilgi dunyo birinchiligida egizaklar ushbu yoʻnalishda dastlabki uch oʻrinni band etishgan. Bu gal esa uchlar kuchli toʻrtlikda. Demak, ushbu sportda katta derjavalarning egizaklardan keng foydalanishi ommalashmoqda.
Eslatib oʻtamiz, mazkur yoʻnalishda qatnashgan hamyurtlarimiz Ziyoda Toshxoʻjayeva hamda Diana Onkes juftligi 182.8649 bilan 23-natijani qayd etishdi. Biroq bu final uchun yetarli boʻlmadi.

“Битва”близнецов за медали
Близнецы очень сильно чувствуют друг друга. Это доказано наукой. Страны, которые готовят спортсменов на основе науки в большом спорте, извлекают из этого максимум пользы.
Ранее мы сообщали, что в Фукуоке (Япония) проходит чемпионат мира по водным видам спорта. Именно близнецы заняли первые четыре места в квалификационном раунде технической дуэтной программы синхронного плавания. Они опередили остальные пары с гораздо большим отрывом. По мнению экспертов, даже в финале борьба за медали, скорее всего, развернётся именно между ними.
И это не новость для синхронного плавания. Аналогичная ситуация была и на предыдущих чемпионатах мира. В частности, на прошлогоднем первенстве планеты близнецы заняли первые три места в этой дисциплине. На этот раз они пополнили четверку сильнейших. Следовательно, в этом спорте набирает популярность широкое использование близнецов великими спортивными державами.
Напомним, что пара наших соотечественниц Зиёда Ташхуджаева и Диана Онкес, участвовавшие в этом направлении, заняла 23-е место с результатом 182.8649. Однако этого оказалось недостаточно для выхода в финал.