Farida Soliyeva kumush, Svetlana Radzivil esa bronza medalini qoʻlga kiritdi
Tailandda oʻtayotgan yengil atletika boʻyicha Osiyo chempionatida Oʻzbekiston terma jamoasi navbatdagi medallariga sazovor boʻldi. Ayollar oʻrtasida 400 metrga yugurish dasturida qatnashgan Farida Soliyeva kumush, balandlikka sakrash sektorida ishtirok etgan Svetlana Radzivil bronza medali sohibiga aylandi.
22 yoshli Farida Soliyeva final dasturida 52.95 soniya natija qayd etib, marra chizigʻini ikkinchi boʻlib kesib oʻtdi. Qayd etish joiz, bu bilan navoiylik sportchimiz shaxsiy rekordini yangiladi. Oltin medal Shri-Lanka vakilasiga nasib etgan boʻlsa, kuchli uchlikni hindistonlik atlet yakunlab berdi.
400 metr, OCH:
1. Ramanayaka Nadisha (Shri-Lanka) – 52.61
2. Farida Soliyeva (Oʻzbekiston) – 52.95
3. Aishvarya Mishra (Hindiston) – 53.07
1.75, 1.80 va 1.83 metr balandlikdagi plankalardan birinchi urinishdayoq oʻta olgan Radzivil, afsuski, 1.86 metr balandlikka kelganida omadsizlikka uchradi. Oltin va kumush medallari esa qozogʻistonlik atletlarga nasib etdi. Bu Svetlana Radzivil uchun qitʼa birinchiliklaridagi oltinchi medal hisoblanadi.

Фарида Солиева завоевала серебро, а Светлана Радзивилл-бронзу
На проходящем в Таиланде чемпионате Азии по лёгкой атлетике сборная Узбекистана завоевала очередные медали. Вице-чемпионкой стала Фарида Солиева, участвовавшая в женской программе бега на 400 метров, в секторе прыжков в высоту бронзы удостоилась Светлана Радзивилл.
22-летняя Фарида Солиева в финальной программе показала результат 52,95 секунды. Стоит отметить, что отечественная спортсменка побила личный рекорд. Золотая медаль досталась представительнице Шри-Ланки, тройку сильнейших замкнула спортсменка Индии.
400 м, ЧА:
1. Раманаяка Надиша (Шри-Ланка) – 52.61
2. Фарида Солиева (Узбекистан) – 52.95
3. Айшваря Мишра (Индия) – 53.07
Радзивилл, которая с первых же попыток одолела заданные планки 1,75, 1,80 и 1,83 м, к сожалению, не повезло, когда она должна была пересечь барьер высотой 1,86 м. Таким образом, она заняла третье место, а золотую и серебряную медали завоевали спортсменки Казахстана. Для Светланы Радзивилл данная медаль - шестая по счёту награда чемпионатов Азии.