Oybek Norinboyev Oʻzbekiston oʻq otish federatsiyasi raisi lavozimiga qayta saylandi
Bugun Milliy Olimpiya qoʻmitasida Oʻzbekiston oʻq otish sporti federatsiyasining navbatdagi hisobot-saylov konferensiyasi boʻlib oʻtdi. Unda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, mamlakat oʻq otish federatsiyasi raisi Oybek Norinboyev, Sportning qishki va murakkab texnik turlari boʻyicha Respublika oliy sport mahorati maktabi rahbariyati, federatsiyaning hududiy vakillari, sportchi va murabbiylar ishtirok etishdi.
Tadbirni Oybek Kasimov ochib berar ekan, federatsiya soʻnggi yillar ichida sezilarli oʻsishga erishgani, bu sportchilarimizning Osiyo va jahon chempionatlarida qoʻlga kiritayotgan muvaffaqiyatlarida yaqqol aks etayotgani haqida toʻxtaldi. Oʻz oʻrnida, O.Kasimov federatsiyaning kelgusi faoliyatiga ham omad tilab, Oʻzbekiston MOQ hamisha sportchi va murabbiylarimizni qoʻllab-quvvatlashga tayyor ekanini bildirdi.
Kun tartibiga muvofiq, birinchi federatsiyaning 2022-yilgi hisoboti tinglandi. Shundan soʻng asosiy masalalarga oʻtildi. Unda federatsiyaning amaldagi raisi Oybek Qobiljonovich Norinboyev nomzodi tashkilot rahbarligiga ilgari surildi. Delegatlar nomzodni bir ovozdan qoʻllab-quvvatlashdi va Oybek Norinboyev Oʻzbekiston oʻq otish federatsiyasi raisi lavozimiga qayta saylandi. Soʻz olgan Oybek Qobiljonovich kelgusida federatsiya faoliyatini yanada rivojlantirish, Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya oʻyinlarida sportchilarimizning munosib ishtiroklarini taʼminlash uchun bor kuch-gʻayratini safarbar qilishini taʼkidladi.
Shundan soʻng federatsiya raisi oʻrinbosarlari va Bosh kotibi lavozimlari ham tasdiqlab olindi. Unga koʻra, Doniyor Qodirov, Hamdam Qarshiyev hamda Ramiz Yenaliyev rais oʻrinbosari, Mardonbek Davronov federatsiya Bosh kotibi lavozimiga saylanishdi. Shuningdek, konferensiya davomida tashkilot Ijroiya qoʻmitasi tarkibi ham shakllantirib olindi.
Tadbirning yakuniy qismida soʻnggi yillarda xalqaro maydonda yuqori natijalar qayd etgan Muhammad Kamalov 20 milion, Vladimir Svechnikov hamda Namangan viloyati murabbiy Vadim Kandakov 10 million soʻm miqdoridagi bir martalik pul mukofotlari bilan taqdirlanishdi. Shuning bilan, Oʻzbekiston oʻq otish federatsiyasining navbatdagi hisobot-saylov konferensiyasi oʻz ishini yakunladi.

Ойбек Норинбаев переизбран на пост председателя Федерации стрелкового спорта Узбекистана
Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась очередная отчётно-выборная конференция Федерации стрелкового спорта Узбекистана. В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, председатель Федерации стрелкового спорта страны Ойбек Норинбаев, руководство Республиканской школы Высшего спортивного мастерства по зимним и сложным техническим видам спорта, территориальные представители Федерации, спортсмены и тренеры.
Открывая мероприятие, Ойбек Касимов отметил, что за последние годы Федерация добилась значительного роста, что наглядно отражается на успехах отечественных спортсменов на чемпионатах Азии и мира. В свою очередь О.Касимов пожелал удачи и в дальнейшей деятельности Федерации, отметил, что НОК Узбекистана всегда готов поддерживать атлетов и тренеров.
Также был заслушан отчёт Федерации за 2022 год. После этого приступили к основным вопросам повестки дня. На ней была выдвинута кандидатура действующего руководителя Федерации Норинбаева Ойбека Кобилжоновича на пост председателя данной Организации. Делегаты единогласно поддержали кандидата, и Ойбек Норинбаев был переизбран на пост председателя Федерации стрелкового спорта Узбекистана. Ойбек Кобилжонович отметил, что и впредь Федерация будет мобилизовать все свои усилия для дальнейшего развития деятельности, обеспечения достойного участия спортсменов в Азиатских играх Ханчжоу-2022 и Олимпиаде Париж-2024.
После этого также были утверждены должности заместителей председателя и Генерального секретаря Федерации. Таким образом, на пост заместителей руководителя Организации были избраны Дониёр Кодиров, Хамдам Каршиев и Рамиз Еналиев, а Генерального секретаря - Мардонбек Давронов. Также в ходе конференции был сформирован состав Исполнительного комитета Организации.
В заключительной части мероприятия Мухаммад Камалов, показавший высокие результаты на международной арене в последние годы, был поощрён единовременным денежным призом в размере 20 миллионов сумов, Владимир Свечников и тренер из Наманганской области Вадим Кандаков-10 миллионов сумов. На этом очередная отчётно-выборная конференция Федерации стрелкового спорта Узбекистана завершила свою работу.