Ayni daqiqalarda Tailand poytaxti Bangkok shahrida Osiyo Olimpiya kengashining 62-Bosh Assambleyasi bo‘lib o‘tmoqda. Tadbirning kun tartibidan qitʼamiz sporti uchun muhim va istiqbolli rejalar, loyihalarni muhokama qilinish barobarida tashkilotga yangi rahbar, shuningdek, mintaqalar bo‘yicha vitse-prezidentlar saylash masalasi ham o‘rin olgan.
Ovoz berish jarayoni yakuniga ko‘ra, Shayx Talal Al Faxad Al Sabax Osiyo Olimpiya kengashining prezidenti etib saylandi. Shuningdek, g‘arbiy mintaqa uchun Tani ibn Abdulrahmon Al Quvari (Qatar), sharqiy mintaqa uchun Timoti Fok (Gonkong), janubi-sharqiy mintaqa uchun Seri Sirivat (Tailand), janubiy mintaqa uchun Sed Arif Hasan (Pokiston), Markaziy Osiyo mintaqasi uchun Timur Kulibayev (Qozog‘iston) nomzodlari tashkilot vitse-prezidentligiga tasdiqlandi.
Maʼlumot uchun, OOKning shakllantirilgan ushbu rahbariyati kelgusi 4 yil davomida tashkilotni boshqaradi. Hamyurtimiz Otabek Umarov esa “Toshkent-2025” yoshlar Osiyo o‘yinlari bo‘yicha OOK vitse-prezidenti sifatida faoliyatini davom ettiradi.
Bosh Assambleya davomida OOKning turli bo‘limlari va qo‘mitalariga ham rahbarlar saylanadi. Mazkur tadbirda O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasining vakillari ham ishtirok etishmoqda.

Шейх Талал Аль Фахад Аль Сабах избран президентом ОСА
В эти минуты в столице Таиланда Бангкоке проходит 62-я Генеральная Ассамблея Олимпийского совета Азии. В повестке дня мероприятия наряду с обсуждением важных и перспективных планов, проектов в области спорта на континенте рассмотрен вопрос избрания нового руководителя Организации, а также вице-президентов по регионам.
По итогам голосования Шейх Талал Аль Фахад Аль Сабах был избран президентом Олимпийского совета Азии. Также были утверждены кандидатуры на пост вице-президентов Организации: Тани ибн Абдулрахмана Аль Кувари (Катар) для западного региона, Тимоти Фока (Гонконг) для восточного региона, Сери Сириват (Таиланд) для юго-восточного региона, Сед Ариф Хасан (Пакистан) для Южного региона, Тимур Кулибаев (Казахстан) для центральноазиатского региона.
Для информации, это сформированное руководство будет вести свою деятельность в Организации в течение следующих 4 лет. А наш соотечественник Отабек Умаров продолжит свою работу в качестве вице-президента ОСА по юношеским Азиатским играм «Ташкент-2025».
В рамках Генеральной Ассамблеи также избираются руководители различных отделов и комитетов ОСА. В мероприятии принимают участие представители Национального Олимпийского комитета Узбекистана.