Toshkentda osiyolik yosh xokkeychilar uchun xalqaro oʻquv-mashgʻulot yigʻini oʻtkaziladi
1-7-avgust kunlari Toshkentda osiyolik yosh xokkeychilar uchun oʻquv-mashgʻulot yigʻini tashkil etiladi. Osiyo Olimpiya kengashi, Xalqaro muz ustida xokkey federatsiyasi (IIHF) bilan hamkorlikda oʻtkaziladigan ushbu tadbirda qitʼamizning 30 ga yaqin mamlakatidan yosh sportchilar va ularning murabbiylari ishtirok etishadi. Bugun Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasida IIHFning Osiyo va Okeaniya mintaqasi boʻyicha menejeri Xarald Springfild bilan ushbu tadbirga olib borilayotgan tayyorgarlik jarayonlari muhokama qilindi.
Mehmonni MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov qarshi oldi. Shuningdek, ushbu yigʻilishda Oʻzbekiston xokkey federatsiyasi Ijrochi direktori Elbek Mahmudov ham ishtirok etdi. Oybek Omilovich X.Springfildga mamlakatimizda soʻnggi davrda qishki sport turlarini rivojlantirishga qaratilayotgan eʼtibor haqida gapirar ekan bunga “Humo arena” koʻp tarmoqli muz saroyi, “Amirsoy” changʻi kompleksi, “Alpomish” majmuasi va viloyatlarda qurilayotgan muz saroylarini yaqqol misol tariqasida keltirdi. Qolaversa, yosh xokkeychilarimizning xalqaro maydondagi yutuqlarini alohida eʼtirof etib, bu kabi loyihalar yurtimiz sporti uchun muhim ekanini bildirdi.
Oʻz navbatida, IIHF vakili Oʻzbekiston xokkey federatsiyasi ushbu loyihaga katta tayyorgarlik koʻrayotganini alohida taʼkidladi. Shuningdek, mamlakatimiz xalqaro yigʻinni yuqori darajada oʻtkazishiga aslo shubha qilmasligini, kelgusida hamkorlikda yanada koʻplab loyihalarni amalga oshirish mumkinligini qoʻshimcha qildi.
Rejaga muvofiq, xalqaro oʻquv-mashgʻulot yigʻini ikki qismdan iborat boʻladi. Dastlab ishtirokchilarga nazariy bilim beriladi. Shundan soʻng tinglovchilar oʻz qobiliyatlarini “Humo arena”da oʻtadigan amaliy mashgʻulotlarda namoyish qilishadi.

В Ташкенте пройдёт международные тренировочные сборы для молодых хоккеистов Азии
С 1 по 7 августа в столице состоятся учебно-тренировочные сборы молодых хоккеистов континента. В данных УТС, проводимых в сотрудничестве с Олимпийским советом Азии, Международной федерацией хоккея на льду (IIHF), примут участие молодые спортсмены и их тренеры из почти 30 стран нашего континента. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете Узбекистана состоялась встреча с менеджером IIHF по региону Азии и Океании Харальдом Спрингфилдом. В ходе заседания были обсуждены процессы подготовки к предстоящим международным тренировкам.
Зарубежного гостя встретил Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. Также в этом совещании принял участие исполнительный директор Федерации хоккея Узбекистана Элбек Махмудов. Ойбек Омилович говоря о внимании к развитию зимних видов спорта в нашей стране в последнее время, привёл в качестве ярких примеров многопрофильный Ледовый дворец ”Хумо арена“, горнолыжный комплекс ”Амирсой”, комплекс “Алпомиш” и строящиеся ледовые дворцы в регионах. Кроме того, особо отметив достижения наших юных хоккеистов на международной арене, он подчеркнул, что подобные проекты важны для дальнейшего развития узбекского спорта.
В свою очередь, представитель IIHF отметил, что Федерация хоккея Узбекистана активно готовится к этому проекту. Он также добавил, что не сомневается в том, что наша страна проведёт международные сборы на высоком уровне, что в будущем можно будет реализовать ещё больше совместных проектов.
Согласно плану, международные УТС будут состоять из двух частей. Сначала участники обогатят свои теоретические знания. Затем слушатели учебных курсов продемонстрируют свои способности на практических занятиях в “Хумо арена”.