Bugungi qahramonimiz – Oksana Chusovitina
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi ko‘pchilikning qiziqishiga sabab bo‘lgan “Ular Tokioda yurt sharafini himoya qilishadi” loyihasini davom ettiradi. Uning bugungi qismi o‘zbek va jahon sportining afsonasi Oksana Chusovitinaga bag‘ishlanadi.
Oksana Aleksandrovna Chusovitina 1975-yil 19-iyun kuni Buxoro shahrida tug‘ilgan. Jahonda sport gimnastikasi bo‘yicha Olimpiya o‘yinlarida eng ko‘p ishtirok etgan sportchi (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016). 1992-yil Barselonada o‘tgan Olimpiya o‘yinlari oltin medali sohibi, 3 karra jahon chempioni.
Oksana Chusovitina sport bilan shug‘ullanishni 8 yoshida boshlagan. Uzoq yillar davomida Svetlana Kuznetsova qo‘l ostida sport gimnastikasining sir-asrorlarini o‘rganib kelgan. 1990 yil terma jamoa aʼzosiga aylangan.
Tayanib sakrash, erkin mashq va parallel to‘sinlarda bir necha murakkab elementlar muallifi. Qahramonimiz Osiyo o‘yinlari va Osiyo chempionati g‘olibi, faoliyatini yakunlamasdan turib, gimnastikaning rivojiga qo‘shgan hissasi uchun Xalqaro gimnastika shon-sharaf zalidan o‘rin olgan yagona sportchi hisoblanadi. U, shuningdek, sport gimnastikasida Olimpiya o‘yinlarida eng ko‘p ishtirok etgani uchun “Ginnesning rekordlari” kitobiga o‘z nomini yozdirib qo‘ygan.
2019-yil Germaniyaning Shtutgart shahrida o‘tkazilgan sport gimnastikasi bo‘yicha jahon chempionatidagi ishtiroki orqali Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma oldi. Tokio Olimpiadasi Chusovitina uchun faoliyatidagi sakkizinchi Olimpiada bo‘ladi. Oksana Aleksandrovna faoliyati davomida quyidagi unvonlarga sazovor bo‘lgan:

Наша сегодняшняя героиня — Оксана Чусовитина
Национальный Олимпийский комитет продолжает проект «Они будут защищать честь страны в Токио». На этот раз мы вам расскажем о легенде узбекского и мирового спорта Оксане Чусовитиной.
Чусовитина Оксана Александровна родилась 19 июня 1975 года в Бухаре. Единственная гимнастка в истории спортивной гимнастики, принимавшая участие в 7 Летних Олимпиадах (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016).
Золотой призёр Олимпийских игр 1992 года (Барселона), серебряный призёр Олимпиады 2008 года (Пекин), трёхкратная чемпионка мира.
С восьми лет занимается спортом. В течении многих лет была ученицей Светланы Кузнецовой и изучала секреты и тонкости спортивной гимнастики. С 1990 года является членом сборной Узбекистана.
Автор нескольких сложных элементов по опорному прыжку и по вольным упражнениям спортивной гимнастики. Победительница Азиатских игр и чемпионата Азии. Занесена в Книгу рекордов Гиннеса, в качестве единственной участницы семи Олимпийских игр в истории гимнастики и первой в истории действующая спортсменка введенная в международный «Зал Славы» спортивной гимнастики.
В октябре 2019 года она завоевала лицензию на Олимпийские игры в Токио, приняв участие на чемпионате мира по спортивной гимнастике в городе Штутгард (Германия). Токийская Олимпиада станет восьмой для Оксаны Чусовитиной.
Оксана Александровна во время своей деятельности награждена следующими государственными наградами и званиями: