Bugungi qahramonimiz – Oksana Chusovitina
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi ko‘pchilikning qiziqishiga sabab bo‘lgan “Ular Tokioda yurt sharafini himoya qilishadi” loyihasini davom ettiradi. Uning bugungi qismi o‘zbek va jahon sportining afsonasi Oksana Chusovitinaga bag‘ishlanadi.
Oksana Aleksandrovna Chusovitina 1975-yil 19-iyun kuni Buxoro shahrida tug‘ilgan. Jahonda sport gimnastikasi bo‘yicha Olimpiya o‘yinlarida eng ko‘p ishtirok etgan sportchi (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016). 1992-yil Barselonada o‘tgan Olimpiya o‘yinlari oltin medali sohibi, 3 karra jahon chempioni.
Oksana Chusovitina sport bilan shug‘ullanishni 8 yoshida boshlagan. Uzoq yillar davomida Svetlana Kuznetsova qo‘l ostida sport gimnastikasining sir-asrorlarini o‘rganib kelgan. 1990 yil terma jamoa aʼzosiga aylangan.
Tayanib sakrash, erkin mashq va parallel to‘sinlarda bir necha murakkab elementlar muallifi. Qahramonimiz Osiyo o‘yinlari va Osiyo chempionati g‘olibi, faoliyatini yakunlamasdan turib, gimnastikaning rivojiga qo‘shgan hissasi uchun Xalqaro gimnastika shon-sharaf zalidan o‘rin olgan yagona sportchi hisoblanadi. U, shuningdek, sport gimnastikasida Olimpiya o‘yinlarida eng ko‘p ishtirok etgani uchun “Ginnesning rekordlari” kitobiga o‘z nomini yozdirib qo‘ygan.
2019-yil Germaniyaning Shtutgart shahrida o‘tkazilgan sport gimnastikasi bo‘yicha jahon chempionatidagi ishtiroki orqali Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga yo‘llanma oldi. Tokio Olimpiadasi Chusovitina uchun faoliyatidagi sakkizinchi Olimpiada bo‘ladi. Oksana Aleksandrovna faoliyati davomida quyidagi unvonlarga sazovor bo‘lgan:

Our current heroine is Oksana Chusovitina
The National Olympic Committee continues the project "They will defend the honor of the country in Tokyo". This time we will tell you about the legend of Uzbek and world sports Oksana Chusovitina.
Oksana Alexandrovna Chusovitina was born on June 19, 1975 in Bukhara. The only gymnast in the history of gymnastics who took part in 7 Summer Olympics (1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016).
Gold medalist of the 1992 Olympic Games (Barcelona), silver medalist of the 2008 Olympic Games (Beijing), three-time world champion.
Since the age of eight, he has been engaged in sports. For many years, she was a student of Svetlana Kuznetsova and studied the secrets and subtleties of gymnastics. Since 1990, he has been a member of the national team of Uzbekistan.
The author of several complex elements on the support jump and on the free exercises of gymnastics. The winner of the Asian Games and the Asian Championship. She is listed in the Guinness Book of Records as the only participant of seven Olympic Games in the history of gymnastics and the first active athlete in history to be inducted into the international "Hall of Fame" of gymnastics.
In October 2019, she won a license for the Olympic Games in Tokyo, taking part in the World Gymnastics Championships in Stuttgart (Germany). The Tokyo Olympics will be the eighth for Oksana Chusovitina.