Taniqli oʻzbek arbobi Mirabror Usmonovni xotirlab
Oʻzbek xalqining zabardast farzandi, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi hamda Oʻzbekiston futbol federatsiyasining sobiq prezidenti Mirabror Zufarovich Usmonov hayot boʻlganida bugun 76 yoshni qarshi olgan boʻlar edi.
Mirabror Zufarovich oʻz ishining chin fidoyisi sifatida katta hurmatga sazovor boʻlgan. U kishi oʻzbek sporti, xususan, futbolimiz rivoji yoʻlida ulkan ishlarni amalga oshirganini sportimiz jamoatchiligi aslo unutmaydi. M.Usmonov 2006-2017-yillar mobaynida Oʻzbekiston futbol federatsiyasi rahbari sifatida, 2013-2017-yillarda Milliy Olimpiya qoʻmitasi, 2015-2018-yillar davomida esa Markaziy Osiyo futbol assotsiatsiyasi prezidenti sifatida samarali faoliyat olib bordi.
Milliy sportimiz, xususan, futbolimiz Osiyo qitʼasida oʻz obroʻ va eʼtiboriga ega boʻlgan davri aynan Mirabror Usmonov rahbarlik yillariga toʻgʻri keladi. Jumladan, oʻsha davrda Oʻzbekiston yoshlar hamda oʻsmirlar terma jamoalari 5 bora Jahon chempionatlarida ishtirok etishga muvaffaq boʻldi. Qolaversa, mamlakatimiz turli yosh toifalarida 5 ta Osiyo chempionatiga mezbonlik qildi. Shuningdek, Mirabror Usmonov tashabbusi bilan yurtimizda mavjud infratuzilma yaxshilandi, bir nechta stadionlar, sport inshootlari, jumladan, Oʻzbekiston MOQning hozirgi binosi barpo etildi.
Asosiysi, u kishining rahbarligida atletlarimiz Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida oʻtgan XXXI yozgi Olimpiya oʻyinlarida 4 ta oltin, 2 ta kumush va 7 ta bronza medallarini qoʻlga kiritib, Oʻzbekiston delegatsiyasi umumjamoa hisobida 206 mamlakat orasida 21-oʻrinni egalladi. Bu mustaqil Oʻzbekistonning Olimpiya oʻyinlari tarixidagi eng yaxshi koʻrsatkichi hisoblanadi.
Respublikamizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish, jismoniy tarbiya va sport sohasini yuksaltirish, yoshlar orasida sogʻlom turmush tarzini targʻib qilishdagi koʻp yillik xizmatlari uchun Mirabror Zufarovich davlatimiz tomonidan “Doʻstlik”, “Mehnat shuhrati”, “El-yurt hurmati”, ordenlari hamda “Oʻzbekiston Respublikasida xizmat koʻrsatgan yoshlar murabbiysi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan.
Shuningdek, Osiyo Olimpiya kengashining oltin ordeni, hamda Xalqaro futbol federatsiyalari assotsiatsiyasi (FIFA)ning “Xizmatlari uchun” ordeni bilan mukofotlangan.
Mirabror Usmonovning oʻzbek sporti rivoji yoʻlida amalga oshirgan saʼy-harakatlari va u kishining yorqin xotirasi hamisha qalbimizda qoladi.

В память о Мираброре Усманове!
Бывшему руководителю Национального Олимпийского комитета и Федерации футбола Узбекистана Усманову Мираброру Зуфаровичу сегодня исполнилось бы 76 лет.
Мираброр Зуфарович пользовался большим уважением как истинный преданный человек своему делу. Узбекская спортивная общественность никогда не забудет его огромную работу на пути развития узбекского спорта, в частности футбола. В 2006-2017 годах Мираброр Зуфарович плодотворно работал в качестве руководителя Федерации футбола Узбекистана, в 2013-2017 годах-Национального Олимпийского комитета, в 2015-2018 годах-президента Футбольной ассоциации Центральной Азии.
За годы руководства Мираброром Усмановым Национальный спорт, в частности футбол, завоевал авторитет и внимание на азиатском континенте. Молодёжная и юношеская сборные Узбекистана 5 раз принимали участие в чемпионатах мира. Кроме того, страна провела 5 чемпионатов Азии в различных возрастных категориях. Также по инициативе Мираброра Усманова в республике улучшена существующая инфраструктура, построены несколько стадионов, спортивных сооружений, в том числе нынешнее здание НОК Узбекистана.
Под его руководством отечественные атлеты завоевали 4 золотые, 2 серебряные и 7 бронзовых медалей на Олимпийских играх в Рио-де-Жанейро, тогда Узбекистан занял 21-е место среди 206 стран в общекомандном зачёте. Это лучший показатель Независимого Узбекистана за всю историю Олимпиад.
За многолетний труд в социально-экономическом развитии республики, повышении уровня физической культуры и спорта, пропаганде здорового образа жизни среди молодёжи Мираброр Зуфарович награждён государством орденами «Дустлик», «Мехнат шухрати», «Эл-юрт хурмати», а также почётным званием «Заслуженный наставник молодёжи Республики Узбекистан».
Кроме того, награждён Золотым орденом Олимпийского совета Азии, а также орденом «За заслуги» Международной федерации футбола (FIFA).
Его старания и заслуги в развитии узбекского спорта всегда останутся в наших сердцах! Светлая и вечная память Мираброру Усманову!