Rustam To‘laganovning “olamsport.com” saytiga bergan intervyusi yuzasidan munosabat
Kecha boks bo‘yicha Rio-2016 Olimpiya o‘yinlari sovrindori Rustam To‘laganov bilan “olamsport.com” sayti va uning “YouTube” tarmog‘idagi sahifasida video ko‘rinishida intervyu chop etildi. Bokschimiz suhbat davomida “Olimpiadada (Rio-2016 nazarda tutilmoqda) har bir sportchiga telefon va “sutochniy” pul berilgan 400 yoki 300 dollar. 2 odam turib olib, o‘shani bo‘lishib olmoqchi bo‘lishdi. Man ichkarida og‘ir ahvolda yotibman. Ular mani telefonim va pulimni bo‘lishvotti. Bu qanaqa isnod? … Davlatning manda qarzi bor … 3 yil to‘lashmagan manga “Olimpiyskiy” stipendiyamni”, degan jumlalarni gapirib o‘tdi.
Taʼkidlash joizki, Rustam To‘laganov Rio-2016 Olimpiya o‘yinlarida sovrindor bo‘lgach, hukumatimiz tomonidan belgilangan 75 ming AQSH dollari miqdoridagi mukofot puli, “Malibu” avtomobili, poytaxtimizdagi Sergeli tumanidan yer maydoni bilan taqdirlangan. Davlatimiz tomonidan “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi” faxriy unvoni bilan mukofotlandi. Shuningdek, intervyuda xuddi o‘zi aytib o‘tgani kabi, unga belgilangan tartibda Olimpiada sovrindori uchun beriladigan umrbod oylik nafaqa ham to‘lab kelinmoqda. Qolaversa, karantin cheklovlari kuchaytirilgan davrda Olimpiyachilarimizni qo‘llab-quvvatlash maqsadida uning hisob raqamiga jami 45 million so‘m miqdorida mablag‘ o‘tkazib berildi. Davlatimiz Olimpiada sovrindorlariga shunchalik katta eʼtibor qaratmoqda. Taqqoslab ko‘ring, dunyoda sport taraqqiy etgan qator davlatlarda Olimpiada chempionlari quyidagicha taqdirlanadi: Germaniya – 19 500, AQSH – 25 000, Xitoy – 31 400 AQSH dollari. Rio-2016 Olimpiadasidan so‘ng hatto Buyuk Britaniyada Olimpiada chempioniga ham, sovrindoriga ham mukofot puli to‘lanmagan. Shunday ekan, sportchilariga barcha sharoitlarni yaratib berayotgan va ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlayotgan davlatning Rustam To‘laganovdan hozirgi paytda qarzi bo‘lishi mumkinmi?
Rio-2016 Olimpiadasi mobaynida esa har bir sportchiga ajratilgan telefon va sutkalik yashash uchun pullarini Rustam To‘laganov to‘liq olgan. U taʼkidlagan va MOQ berishi kerak bo‘lgan 3 yillik to‘lov esa Olimpiya o‘yinlariga tayyorlanayotgan terma jamoa vakillarini rag‘batlantirish uchun to‘lanadigan stipendiya hisoblanadi. Rustam To‘laganov Rio-2016 Olimpiadasidan so‘ng 10 oy terma jamoa bilan mashg‘ulotlarda ishtirok etmadi. Bu tabiiy hol, sportchi bu davrda Olimpiadaga olib borilgan uzoq muddatli tayyorgarlikdan so‘ng hordiq chiqargan bo‘lishi mumkin. Biroq undan keyingi davrda faoliyatining asosiy qismini professional boksda davom ettirdi va Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik ko‘radigan tarkibdan o‘rin olmadi. Shunday ekan, bu borada unga to‘lanishi zarur bo‘lgan mablag‘ haqida gap bo‘lishi mumkin emas.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Rustam To‘laganovning o‘zbek sporti, xususan, boksimiz rivoji yo‘lida qo‘shgan ulkan hissasini qadrlaydi. Biroq uning o‘sha intervyuda unga to‘lanishi zarur bo‘lgan pul mablag‘lari haqidagi fikrlarini asossiz deb hisoblaydi. Agar sportchimizning Qo‘mitaga nisbatan boshqa gaplari va eʼtirozlari bo‘lsa, uni ochiq oydin, isbot va dalillari bilan keltirib o‘tishini so‘raymiz. Milliy Olimpiya qo‘mitasi har bir atletimiz, murabbiylarimiz va federatsiyalarimizning fikr-mulohazalarini, yuzaga kelayotgan muammolarni ichidan o‘rganishga doimo tayyor ekanini maʼlum qiladi. Zero, MOQ o‘zbek sporti oilasi uchun xizmat qiladi.
Shu bilan birgalikda, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasining eshigi sportchilar tomonidan bildiriladigan talab, taklif va shikoyatlarni ko‘rib chiqish uchun ochiq ekanligini, har qanday murojaatni o‘rganib chiqib, unga xulosa berilishini, OAVda bu kabi materiallarni chop etishdan oldin rasmiy (yozma) murojaat bilan chiqib, o‘zaro hurmat va sportcha birdamlik kabi g‘oyalarni esdan chiqarmaslik maqsadga muvofiq bo‘lishini eslatib o‘tamiz.

Реакция на интервью Рустама Тулаганова сайту olamsport.com
Вчера с призером Олимпийских игр в Рио-2016 по боксу Рустамом Тулагановым “olamsport.com " на сайте и его странице в сети YouTube было опубликовано интервью в виде видео. Во время беседы боксер сказал, что “на Олимпиаде (подразумевается Рио-2016) каждому спортсмену выдали телефон и “суточные” деньги-400 или 300 долларов. 2 человека настояли и хотели поделиться. Я лежу в тяжелом состоянии внутри. Они поделились моим телефоном и деньгами. Что это за хрень? ... У государства долг передо мной ... 3 года не платили мне "олимпийскую стипендию", - процитировал он.
Стоит отметить, что после победы на Олимпийских играх в Рио-2016 Рустам Тулаганов был награжден призовым фондом в размере 75 тысяч долларов США, автомобилем “Малибу”, земельным участком в Сергелийском районе столицы. Со стороны нашего государства награжден почетным званием “Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан”. Также, как он сам говорил в интервью, ему выплачивается пожизненное ежемесячное пособие, которое в установленном порядке выплачивается призеру Олимпиады. Кроме того, в целях поддержки наших олимпийцев в период ужесточения карантинных ограничений на его счет были перечислены денежные средства в сумме 45 миллионов сумов. Наше государство уделяет такое большое внимание призерам Олимпиад. Для сравнения, в ряде стран мира, где развит спорт, олимпийские чемпионы награждаются следующим образом: Германия – 19 500, США – 25 000, Китай – 31 400 долларов США. После Олимпиады в Рио-2016 даже в Великобритании ни олимпийскому чемпиону, ни призеру не выплачивали призовые. Так может ли государство, создающее все условия для своих спортсменов и оказывающее им всестороннюю поддержку, быть в долгу перед Рустамом Тулагановым на данный момент?
Во время Олимпиады в Рио-2016 Рустам Тулаганов полностью оплатил телефон и суточные, выделенные каждому спортсмену. Он подчеркнул, что 3-летняя плата, которую должен предоставить НОК, - это стипендия, выплачиваемая для поощрения представителей национальных команд, которые готовятся к Олимпийским играм. После Олимпиады в Рио-2016 Рустам Тулаганов 10 месяцев не тренировался с национальной командой. Вполне естественно, что спортсмен, возможно, отдыхал в этот период после длительной подготовки к Олимпиаде. Однако в последующий период он продолжил основную часть своей карьеры в профессиональном боксе и не получил места в составе сборной на Олимпийские игры в Токио-2020. Таким образом, в этом отношении не может быть и речи о сумме, которая должна быть выплачена ему.
Национальный олимпийский комитет Узбекистана высоко ценит огромный вклад Рустама Тулаганова в развитие узбекского спорта и, в частности, бокса. Тем не менее, его мнение о денежных средствах, которые должны были быть выплачены ему в том же интервью, он считает необоснованным. Если у нашего спортсмена есть какие-либо другие замечания и возражения против комитета, мы просим, чтобы он привел их открыто, с доказательствами. Национальный олимпийский комитет заявляет, что всегда готов выслушать мнение каждого из наших атлетов, тренеров и федераций, изучить возникающие проблемы изнутри. Ведь МОК служит узбекской спортивной семье.
Вместе с тем, напоминаем, что двери Национального Олимпийского комитета Узбекистана открыты для рассмотрения требований, предложений и жалоб, высказываемых спортсменами, изучения любого обращения и дачи по нему заключения, перед публикацией подобных материалов в СМИ целесообразно обратиться с официальным (письменным) обращением и не забывать о таких идеях, как взаимное уважение и спортивная солидарность.