Rustam To‘laganovning “olamsport.com” saytiga bergan intervyusi yuzasidan munosabat
Kecha boks bo‘yicha Rio-2016 Olimpiya o‘yinlari sovrindori Rustam To‘laganov bilan “olamsport.com” sayti va uning “YouTube” tarmog‘idagi sahifasida video ko‘rinishida intervyu chop etildi. Bokschimiz suhbat davomida “Olimpiadada (Rio-2016 nazarda tutilmoqda) har bir sportchiga telefon va “sutochniy” pul berilgan 400 yoki 300 dollar. 2 odam turib olib, o‘shani bo‘lishib olmoqchi bo‘lishdi. Man ichkarida og‘ir ahvolda yotibman. Ular mani telefonim va pulimni bo‘lishvotti. Bu qanaqa isnod? … Davlatning manda qarzi bor … 3 yil to‘lashmagan manga “Olimpiyskiy” stipendiyamni”, degan jumlalarni gapirib o‘tdi.
Taʼkidlash joizki, Rustam To‘laganov Rio-2016 Olimpiya o‘yinlarida sovrindor bo‘lgach, hukumatimiz tomonidan belgilangan 75 ming AQSH dollari miqdoridagi mukofot puli, “Malibu” avtomobili, poytaxtimizdagi Sergeli tumanidan yer maydoni bilan taqdirlangan. Davlatimiz tomonidan “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan sportchi” faxriy unvoni bilan mukofotlandi. Shuningdek, intervyuda xuddi o‘zi aytib o‘tgani kabi, unga belgilangan tartibda Olimpiada sovrindori uchun beriladigan umrbod oylik nafaqa ham to‘lab kelinmoqda. Qolaversa, karantin cheklovlari kuchaytirilgan davrda Olimpiyachilarimizni qo‘llab-quvvatlash maqsadida uning hisob raqamiga jami 45 million so‘m miqdorida mablag‘ o‘tkazib berildi. Davlatimiz Olimpiada sovrindorlariga shunchalik katta eʼtibor qaratmoqda. Taqqoslab ko‘ring, dunyoda sport taraqqiy etgan qator davlatlarda Olimpiada chempionlari quyidagicha taqdirlanadi: Germaniya – 19 500, AQSH – 25 000, Xitoy – 31 400 AQSH dollari. Rio-2016 Olimpiadasidan so‘ng hatto Buyuk Britaniyada Olimpiada chempioniga ham, sovrindoriga ham mukofot puli to‘lanmagan. Shunday ekan, sportchilariga barcha sharoitlarni yaratib berayotgan va ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlayotgan davlatning Rustam To‘laganovdan hozirgi paytda qarzi bo‘lishi mumkinmi?
Rio-2016 Olimpiadasi mobaynida esa har bir sportchiga ajratilgan telefon va sutkalik yashash uchun pullarini Rustam To‘laganov to‘liq olgan. U taʼkidlagan va MOQ berishi kerak bo‘lgan 3 yillik to‘lov esa Olimpiya o‘yinlariga tayyorlanayotgan terma jamoa vakillarini rag‘batlantirish uchun to‘lanadigan stipendiya hisoblanadi. Rustam To‘laganov Rio-2016 Olimpiadasidan so‘ng 10 oy terma jamoa bilan mashg‘ulotlarda ishtirok etmadi. Bu tabiiy hol, sportchi bu davrda Olimpiadaga olib borilgan uzoq muddatli tayyorgarlikdan so‘ng hordiq chiqargan bo‘lishi mumkin. Biroq undan keyingi davrda faoliyatining asosiy qismini professional boksda davom ettirdi va Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik ko‘radigan tarkibdan o‘rin olmadi. Shunday ekan, bu borada unga to‘lanishi zarur bo‘lgan mablag‘ haqida gap bo‘lishi mumkin emas.
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi Rustam To‘laganovning o‘zbek sporti, xususan, boksimiz rivoji yo‘lida qo‘shgan ulkan hissasini qadrlaydi. Biroq uning o‘sha intervyuda unga to‘lanishi zarur bo‘lgan pul mablag‘lari haqidagi fikrlarini asossiz deb hisoblaydi. Agar sportchimizning Qo‘mitaga nisbatan boshqa gaplari va eʼtirozlari bo‘lsa, uni ochiq oydin, isbot va dalillari bilan keltirib o‘tishini so‘raymiz. Milliy Olimpiya qo‘mitasi har bir atletimiz, murabbiylarimiz va federatsiyalarimizning fikr-mulohazalarini, yuzaga kelayotgan muammolarni ichidan o‘rganishga doimo tayyor ekanini maʼlum qiladi. Zero, MOQ o‘zbek sporti oilasi uchun xizmat qiladi.
Shu bilan birgalikda, O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasining eshigi sportchilar tomonidan bildiriladigan talab, taklif va shikoyatlarni ko‘rib chiqish uchun ochiq ekanligini, har qanday murojaatni o‘rganib chiqib, unga xulosa berilishini, OAVda bu kabi materiallarni chop etishdan oldin rasmiy (yozma) murojaat bilan chiqib, o‘zaro hurmat va sportcha birdamlik kabi g‘oyalarni esdan chiqarmaslik maqsadga muvofiq bo‘lishini eslatib o‘tamiz.

Reaction to the interview of Rustam Tulaganov to the website olamsport.com
Yesterday with the medalist of the Olympic Games in Rio 2016 in boxing Rustam Tulaganov “olamsport.com " an interview in the form of a video was published on the website and its page on the YouTube network. During the conversation, the boxer said that “at the Olympics (meaning Rio 2016), each athlete was given a phone and "daily" money- $ 400 or $ 300. 2 people insisted and wanted to share. I am lying in a serious condition inside. They shared my phone and money. What the hell is this? ... The state has a duty to me ... They didn't pay me an "Olympic scholarship" for 3 years, " he quoted.
It is worth noting that after winning the Olympic Games in Rio 2016, Rustam Tulaganov was awarded a prize fund of 75 thousand US dollars, a Malibu car, a land plot in the Sergeli district of the capital. On the part of our state, he was awarded the honorary title “Honored Athlete of the Republic of Uzbekistan”. Also, as he himself said in an interview, he is paid a lifetime monthly allowance, which is paid in accordance with the established procedure to the winner of the Olympics. In addition, in order to support our Olympians during the tightening of quarantine restrictions, funds in the amount of 45 million soums were transferred to his account. Our state pays such great attention to the winners of the Olympic Games. For comparison, in a number of countries around the world where sports are developed, Olympic champions are awarded as follows: Germany-19,500, the United States-25,000, China – 31,400 US dollars. After the Rio 2016 Olympics, even in the UK, neither the Olympic champion nor the prize-winner were paid prize money. So can the state, which creates all conditions for its athletes and provides them with comprehensive support, be indebted to Rustam Tulaganov at the moment?
During the Olympic Games in Rio-2016, Rustam Tulaganov fully paid for the phone and the daily allowance allocated to each athlete. He stressed that the 3-year fee that the NOC must provide is a scholarship paid to encourage representatives of national teams who are preparing for the Olympic Games. After the Rio 2016 Olympics, Rustam Tulaganov did not train with the national team for 10 months. It is quite natural that the athlete may have rested during this period after a long preparation for the Olympics. However, in the subsequent period, he continued the main part of his career in professional boxing and did not get a place in the national team for the Olympic Games in Tokyo 2020. Thus, in this regard, there can be no question of the amount that should be paid to him.
The National Olympic Committee of Uzbekistan highly appreciates the huge contribution of Rustam Tulaganov to the development of Uzbek sports and, in particular, boxing. Nevertheless, he considers his opinion about the funds that should have been paid to him in the same interview to be unfounded. If our athlete has any other comments and objections to the committee, we ask that he bring them openly, with evidence. The National Olympic Committee declares that it is always ready to listen to the opinion of each of our athletes, coaches and federations, to study emerging problems from the inside. After all, the IOC serves the Uzbek sports family.
At the same time, we remind you that the doors of the National Olympic Committee of Uzbekistan are open to consider the requirements, suggestions and complaints expressed by athletes, study any appeal and give an opinion on it, before publishing such materials in the media, it is advisable to make an official (written) appeal and not forget about such ideas as mutual respect and sports solidarity.