Oʻzbekiston va Oʻmon Sultonligi sportidagi aloqalar mustahkamlanmoqda
Bugun Umon Sultonligi Sport taʼminoti va rivojlantirish boʻyicha bosh direktori Xisham Al Sinani, mamlakat ogʻir atletika qoʻmitasi raisi Aidx Al Madxari hamda qoʻmita menejeri Yusuf Al Hasani Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasiga tashrif buyurishdi. Rasmiylarni MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov qarshi oldi. Mehmonlar Qoʻmitada yaratilgan sharoitlar va ayniqsa, uning qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi faoliyati bilan yaqindan tanishishdi.
Oybek Omilovich Xisham Al Sinani boshchiligidagi delegatsiyaga oʻzbek sportining shonli tarixi, Yurtboshimiz tomonidan mamlakatimizda Olimpizm harakati va sogʻlom turmush tarzi targʻibotini kuchaytirishga qaratilayotgan eʼtibor xususida batafsil maʼlumot berdi. Oʻmonlik mutasaddilarda MOQ qoshidagi Respublika sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi katta qiziqish uygʻotdi. Ular tashkilot faoliyati bilan yaqindan tanishib, atletlar uchun markazlashgan tizimda xizmat koʻrsatuvchi bunday muassasa borligi professional sportda katta natijalarga erishishda ulkan hissa qoʻshishini taʼkidlashdi. Qolaversa, sport yutuqlarida tibbiy taʼminotning oʻrni muhimligini inobatga olib, undagi ilmiy yoʻnalishga alohida yondashishni maqsad qilishganini qoʻshimcha qilishdi.
Shundan soʻng tomonlar oʻzaro hamkorlik masalalarini muhokama qilishdi. Qayd etish joiz, ogʻir atletika boʻyicha Oʻmon terma jamoasi yirik musobaqalarga tayyorgarlik koʻrishda hamyurtlarimiz bilan birga qoʻshma oʻquv-mashgʻulot yigʻinlarida ishtirok etadi. Shuningdek, suhbatda kelgusida boshqa sport turlarida ham bunday hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, zamonaviy sport yutuqlari boʻyicha tajriba almashish kabi mavzular atroflicha muhokama qilindi.

Укрепляются связи Узбекистана и Султаната Оман и в спортивной сфере
Сегодня Генеральный директор По спортивному обеспечению и развитию Султаната Оман Хишам Аль Синани, председатель Комитета по тяжёлой атлетике страны Аидх Аль Мадхари и менеджер Комитета Юсуф Аль Хасани посетили Национальный Олимпийский комитет Узбекистана. Почётных гостей встретил Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов. Гости ознакомились с условиями, созданными в Комитете, и особенно с деятельностью Республиканского научно-практического центра спортивной медицины при нём.
Ойбек Омилович подробно рассказал официальным лицам о богатой истории узбекского спорта, внимании, которое уделяет Глава государства усилению Олимпийского движения и пропаганде здорового образа жизни среди населения. Республиканский научно-практический центр спортивной медицины при НОК вызвал большой интерес у гостей. Они внимательно ознакомились с деятельностью Организации и отметили, что наличие такого учреждения, оказывающего услуги спортсменам в централизованной системе, будет служить внесением огромного вклада в достижения профессионального спорта. Кроме того, они добавили, что, учитывая важность роли медицинского обеспечения в спортивных достижениях, они стремятся к особому подходу к научному направлению в нём.
После этого стороны обсудили темы взаимоотношений. Стоит отметить, что сборная Омана по тяжёлой атлетике будет проводить совместные УТС с нашими соотечественниками. Также в беседе подробно обсуждались такие вопросы, как налаживание сотрудничества в других видах спорта, обмен опытом по современным спортивным достижениям.