Taekvondo boʻyicha Oʻzbekiston terma jamoasi jahon chempionatlaridagi rekordini takrorladi
Ozarbayjon poytaxti Boku shahrida taekvondo WT boʻyicha jahon chempionati yakuniga yetmoqda. Unda ishtirok etgan Oʻzbekiston terma jamoasi dunyo birinchiliklarida qoʻlga kiritilgan medallar soni boʻyicha rekordini takrorladi. Musobaqada hamyurtlarimiz 1 ta kumush va 3 ta bronza medallarini jamgʻarishdi.
Ayollar oʻrtasida +73 kg vazn toifasida ketma-ket 2 bor jahon chempionatining finaliga yetib borgan Svetlana Osipova bu gal kumush medal bilan cheklandi. Shuningdek, Feruza Sodiqova -62 kg vazn toifasida qatorasiga ikkinchi bor bronza medali bilan taqdirlandi.
Tokio-2020 Olimpiadasi chempioni Ulugʻbek Rashitov ilk bor jahon chempionatida shohsupaga koʻtarildi. Rashitov -68 kg vazn toifasida bronza medalini qoʻlga kiritdi. Qolaversa, kattalar oʻrtasidagi dunyo birinchiligida debyut qilgan Omonjon Otajonov -54 kg vazn toifasida shohsupaning uchinchi pogʻonasidan joy oldi.
+73 kg: Svetlana Osipova
-62 kg: Feruza Sodiqova
-54 kg: Omonjon Otajonov
-68 kg: Ulugʻbek Rashitov
Oʻzbekiston Milliy Olimpiya qoʻmitasi taekvondochilarimizning jahon chempionatidagi muvaffaqiyatli ishtiroki bilan mamlakat taekvondo WT assotsiatsiyasi, sportchi va murabbiylar, muxlislarimizni samimiy qutlaydi va oldinda turgan Xanchjou-2022 Osiyo hamda Parij-2024 Olimpiya oʻyinlarida atletlarimizning bundan ham ulkan gʻalabalarni qoʻlga kiritishlarini tilaydi.

Таэквондисты Узбекистана достойно выступили на ЧМ, повторив рекорд по количеству медалей
В столице Азербайджана завершается чемпионат мира по таэквондо WT. Участвовавшая в нём сборная Узбекистана повторила свой рекорд по количеству медалей, завоёванных на мировых первенствах. На Баку-2023 наши соотечественники завоевали 1 серебряную и 3 бронзовые награды.
Светлана Осипова, которая второй раз подряд дошла до финала чемпионатов мира в весовой категории +73 кг среди женщин, на этот раз ограничилась серебряной медалью. Также Феруза Содикова стала двукратной обладательницей бронзовых наград (-62 кг).
Олимпийский чемпион Токио-2020 Улугбек Рашитов впервые поднялся на пьедестал почёта ЧМ. Рашитов завоевал бронзовую медаль в весовой категории до 68 кг. Кроме того, дебютировавший на взрослом мировом первенстве Омонжон Отажонов занял третье место в весовой категории до 54 кг.
-54 кг: Омонжон Отажонов
Национальный Олимпийский комитет Узбекистана искренне поздравляет Ассоциацию таэквондо WT страны, спортсменов и тренеров, поклонников узбекского спорта с успешным выступлением наших соотечественников на чемпионате мира, желает лучших результатов на предстоящей Азиаде Ханчжоу-2022 и Олимпийских играх Париж-2024.