Xalqaro etnosport festivaliga ko‘rilayotgan tayyorgarlik muhokama qilindi
Joriy yilning sentyabr oyida Xiva shahrida Xalqaro etnosport festivali bo‘lib o‘tadi. Bugun Yoshlar siyosati va sport vazirligida ushbu musobaqaga olib borilayotgan tayyorgarlik yuzasidan yig‘ilish o‘tkazildi. Uni MOQ raisi o‘rinbosari Sherzod Tashmatov olib bordi. Shuningdek, yig‘ilishda etnosport turlari bo‘yicha federatsiyalar mutasaddilari ishtirok etishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 25 maydagi «Etnosport turlarini ommalashtirish va rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi PQ-259-son qaroriga asosan tashkil etiladigan ushbu tadbir ishtirokchi davlatlar qatori ko‘plab xalqaro tashkilotlar e’tiborida bo‘ladi. Shu bois unga har tomonlama puxta tayyorgarlik ko‘rish, mehmonlar uchun barcha sharoitlarni yaratish muhimligi alohida ta’kidlandi. Yig‘ilishda federatsiyalar tomonidan amalga oshirilishi lozim bo‘lgan dolzarb masalalar muhokama qilinib, har bir yo‘nalish bo‘yicha mas’ullarga tegishli topshiriqlar berildi.

Обсуждена подготовка к международному фестивалю по этноспорту
В сентябре текущего года в Хиве пройдёт Международный фестиваль по этноспорту. Сегодня в Министерстве молодёжной политики и спорта состоялось совещание по подготовке к этому важному событию. Его провёл заместитель председателя НОК Шерзод Ташматов. Также на встрече присутствовали официальные лица Федераций по различным видам этноспорта.
Данное мероприятие, организуемое в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 25 мая 2022 года № ПП-259 «О мерах по популяризации и развитию этноспорта», будет находиться под пристальным вниманием, как государств-участников, так и многих Международных организаций. В связи с этим особо подчеркивалась важность всесторонней тщательной подготовки к данным состязаниям, создания всех необходимых условий для гостей. На встрече были обсуждены актуальные вопросы, которые должны будут реализованы Федерациями, а также были даны соответствующие поручения ответственным лицам по каждому направлению.