MOQ raisi bokschi va qilichbozlarimizning yig‘iniga tashrif buyurdi
MOQ rahbariyati Prezidentimiz bergan topshiriqlar bo‘yicha terma jamoalarimiz bazalariga tashrif buyurib, u yerda sportchilarimiz uchun yaratib berilgan sharoitlar bilan yana-da yaqindan tanishib bormoqda. Bugun MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov Toshkent viloyatining “Yangiobod” va “Dukent” sport bazalarida Tokio-2020 Olimpiadasiga tayyorlanayotgan terma jamolarimizning yig‘iniga tashrif buyurdi.
MOQ rahbari dastavval “Yangiobod”da bokschilarimiz bilan suhbatlashdi. Unda Tokio-2020 litsenziyasini qo‘lga kiritgan sportchilarimiz va ularning murabbiylari, federatsiya mutasaddilari ishtirok etishdi. Suhbatda Rustam Shoabdurahmonov davlatimiz rahbarining Olimpiya o‘yinlariga tayyorgarlik jarayonida sportchilarimizni qo‘llab-quvvatlayotgani, ayniqsa, bokschilarimizdan yuqori natijalar kutayotganini aytib o‘tdi. Shuningdek, Prezidentimiz tomonidan yurtimizda boksni rivojlantirish haqidagi yaqinda eʼlon qilingan qarori, uning mazmun-mohiyati haqida gapirdi. MOQ rahbari uchrashuv davomida har bir bokschimiz bilan birma-bir ularning rejalari, ijtimoiy ahvoli, salomatligi bo‘yicha gaplashib chiqdi. O‘z navbatida, uchrashuvda federatsiya bosh kotibi Murod Mamadaliyev, terma jamoa bosh murabbiyi Marat Qurbonov va shifokor Dilshod Kazakov sportchilarimizning bugungi jismoniy holati va salomatligi haqida maʼlumot berishdi.
Xabar berganimizdek, hozirda ushbu bazada xalqaro o‘quv-mashg‘ulot yig‘ini olib borilmoqda. Unda Jazoir, Eron, Ozarbayjon, Iordaniya kabi terma jamoalar ham ishtirok etyapti. Suhbatdan so‘ng MOQ raisi jamoalarning mashg‘ulot jarayonini kuzatdi.
Shundan so‘ng Rustam Shoabdurahmonov “Dukent” bazasiga bordi. U yerda qilichbozlik bo‘yicha terma jamoamiz yig‘in olib bormoqda. MOQ hamda O‘zbekiston qilichbozlik federatsiyasi raisi bu yerda ham litsenziat sportchilarimizning har biri bilan yuzma-yuz, shundan so‘ng murabbiylar va jamoaning boshqa vakillari bilan suhbatlashdi.
Taʼkidlash joiz, qilichbozlik bo‘yicha O‘zbekiston terma jamoasi ilk bor Olimpiya o‘yinlariga 3 ta yo‘llanma qo‘lga kiritib, o‘z tarixida yangi sahifa ochgan. MOQ rahbari uchrashuvda jamoamiz uchun barcha kerakli sharoitlar yaratib berilishi, ularning tayyorgarligi hukumatimiz tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotganini taʼkidladi.

The Chairman of the NOC visited the training camps of boxers and fencers
In order to fulfill the President's instructions, the leadership of the NOC visits the training bases of our national teams and gets acquainted with the conditions created for our athletes. Today, the chairman of the NOC, Rustam Shaabdurakhmanov, visited the sports bases "Yangiabad" and "Dukent", which are located in the Tashkent region. In these bases, teams preparing for the upcoming Tokyo 2020 Olympic Games conduct training camps.
First, the head of the NOC at the Yangiabad base talked with the boxers. The meeting was attended by licensees of Tokyo 2020 and their coaches, representatives of the federation. During the conversation, Rustam Shaabdurakhmanov emphasized that our esteemed President fully supports the preparation for the Olympic Games and that he expects high results from boxers. Also, Shaabdurakhmanov spoke about the essence of the Presidential Decree, which is aimed at the development of boxing in our country. At the meeting, the head of the NOC had a separate conversation with each boxer, asked about their family and social status, health, plans for the future. In turn, during the event, the Secretary General of the federation Murod Mamadaliyev, the head coach of the national team Marat Kurbanov and the doctor Dilshod Kazakov gave information about the health and physical condition of the athletes.
As we reported earlier, this base hosts an international training camp with the participation of boxers from the national teams of Algeria, Iran, Azerbaijan and Jordan. After the conversation, Rustam Shaabdurakhmanov watched the boxers ' training sessions.
Then the chairman of the Committee visited the Dukent base, where the national fencing team of Uzbekistan is engaged. Rustam Shaabdurakhmanov also had a conversation with the licensees, as well as with their coaches and other representatives of the national team.
It should be noted that for the first time our fencers managed to win 3 licenses for the Olympics, which is a historic result for our country. During the meeting, the head of the NOC emphasized that all the necessary conditions will be created for the national team and that the government personally supports their preparation.