Tokio-2020: Tashkiliy qo‘mita ishtirokchilarga o‘z talablarini qo‘ydi
Xalqaro Olimpiya qo‘mitasi, Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlari tashkiliy qo‘mitasi bilan hamkorlikda Milliy Olimpiya qo‘mitalari uchun bo‘lajak Olimpiya o‘yinlarida delegatlar, sportchi va murabbiylarga taalluqli yangilangan yo‘riqnomalar bo‘yicha onlayn brifing tashkil etdi.
Ushbu onlayn brifingda MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, terma jamoamiz tarkibida Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etishi kutilayotgan federatsiya va assotsiatsiyalarning masʼul vakillari ishtirok etib, barcha shartlar bilan tanishishdi.
Tadbir davomida har bir delegatlarning o‘z shahridan uchib ketishidan tortib, Tokioga yetib borgunlarigacha bo‘lgan davr, Olimpiya o‘yinlari mobaynida kunlik rejalari, borishi mumkin bo‘lgan hududlar, ular foydalanadigan transportlar bo‘yicha batafsil tushuntirildi. Unga ko‘ra, Tashkiliy qo‘mita tomonidan quyidagi qatʼiy talablar qo‘yilgan:
• Barcha delegatlar har kuni COVID-19 uchun test topshirishlari shart;
• Musobaqa ishtirokchilari, shu jumladan, rasmiylar, OAV vakillariga jamoat transportidan foydalanish mumkin emas;
• Safar davomida Yaponiya hukumati talab etadigan barcha karantin talablariga qatʼiy rioya etiladi;
• Niqobsiz yurish, boshqa shaxs bilan 2 metr masofadan kam bo‘lgan oraliqda 15 daqiqadan ortiq suhbatlashish va birga turish mumkin emas;
• Safardan avvalgi 96 soat vaqt ichida barcha 2 bor (ikkinchisi sinov kamida 72 soat avval) COVID-19 uchun test topshirgan bo‘lishlari shart. Tokioga yetib kelishgach yana bir bor test topshiriladi;
• Musobaqa davomida olinadigan kunlik tahlillar jo‘nab ketish oldidan talab etiladigan test uchun o‘z kuchini yo‘qotadi;
• Delegatsiyaning barcha vakillarining smartfonida COCOA ilovasi mavjud bo‘lishi va unda o‘z salomatliklari bo‘yicha kunlik maʼlumotlarni joylab turishlari shart;
• Har bir delegatsiya COVID-19 tahlillari uchun o‘z masʼullarini biriktirishi kerak. Bu borada MOQ qoshidagi RSTIAMdan 2 vakil jalb etilgan. Ular musobaqa davomida Yaponiya Sog‘liqni saqlash organi, Tashkiliy qo‘mita va XOQ mutasaddilari bilan doimiy aloqada bo‘lib turadi;
• O‘z dasturini tugatgan sportchilar 48 soat ichida Olimpiya shaharchasini tark etishi lozim.
Shuningdek, XOQ talabiga ko‘ra delegatlarning emlanishi majburiy emasligi, biroq vaksinatsiya qilinishi maqsadga muvofiq ekanligi taʼkidlandi. Ammo safar davomida yuqoridagi talablarga qatʼiy rioya qilinishi aytildi. Ovqatlanish joyida ijtimoiy masofani taʼminlash uchun bir qator choralar ko‘riladi. Bunda mehmonlar har kunlik menyular bilan smartfonlari orqali tanishib borishlari mumkin.

Токио-2020: оргкомитет провёл онлайн-брифинг по обновлённой версии пособия для участников Олимпиады
Международный Олимпийский комитет совместно с организационным комитетом Олимпийских игр Токио-2020 провёл онлайн-брифинг по вопросам обновлённой версии пособия для делегатов, спортсменов и тренеров.
На брифинге принимал участие Генеральный секретарь НОК Ойбек Касымов и представители федераций и ассоциаций Узбекистана по Олимпийским видам спорта.
В ходе брифинга обсуждались вопросы, связанные с необходимостью подготовить «План действий во время пребывания в Токио» перед вылетом в Японию, который включает в себя отбытие из Узбекистана и прибытие в Японию, разрешение посетить определенные места, а также, какие транспорты можно использовать и другие важные моменты. Следует отметить, что оргкомитетом установлены некоторые правила, которых необходимо соблюдать:
— Спортсменам, а также всем контактирующим с ними лицам, предписывается ежедневно проходить тестирование на COVID-19;
— Участникам турнира, включая официальных лиц и представителей СМИ, запрещено пользоваться общественным транспортом
и посещать заведения общественного питания;
— Согласно требованиям, необходимо постоянно носить маску;
— Запрещается находиться в близком контакте с человеком без маски, более 15-ти минут, на дистанции не менее 2-х метров;
— Все спортсмены, за 96 часов до вылета в Токио обязаны дважды пройти тестирование на наличие COVID-19. При этом второй тест необходимо сдать в течении 72 часов до прилета в Токио. Стоит отметить, что по прибытии в Японию спортсмены должны сдать еще один тест;
— Следует отметить, что результаты тестов ПЦР, которые ежедневно берутся у делегатов не будут иметь силы
при предъявлении в аэропорту во время вылета;
— Каждый член делегации должен иметь при себе смартфон, установить в нем программу СОСОА, в которой будет находиться информация о здоровье человека и ежедневно обновлять эту информацию (о состоянии своего здоровья);
— В соответствии с требованиями Токио-2020 необходимо назначить ответственное лицо по вопросам COVID-19, в связи с чем были привлечены сотрудники РНПЦСМ. Согласно правилам вышеуказанные лица будут находиться в постоянном тесном контакте с Организационным комитетом Токио-2020, органами здравоохранения Японии и в случае необходимости с МОК;
— Согласно правилам Оргкомитета спортсмены, завершившие свои соревнования и их тренера должны покинуть Олимпийскую деревню в течении 48 часов после соревнования.
Также, МОК подчеркнул, что делегатам не обязательно вакцинироваться, но, порекомендовал делегатам, всё же получить препарат против коронавируса. Однако, все правила, изложенные в пособии, будут применяться, независимо от того, получили делегаты прививку или нет. Кроме того, представители Организационного комитета отметили, что во избежание больших очередей в главной столовой будут предприняты некоторые меры. В частности, меню будет доступно в приложении для смартфонов.